Perspektyvus verslas – elnininkystė Spausdinti El. paštas
Penktadienis, 05 Gruodis 2008 00:00
Bibliojoje rašoma, kad Saliamono rūmų virtuvei vienai dienai būdavo patiekiama 30 saikų miltų, 3 dvidešimtys saikų stambiai maltų manų, 10 riebių jaučių, 20 jaučių iš ganyklų, 100 avių, ir be elnių, bei stirninų ir dėmėtųjų elnių dar aibės riebių laukinių paukščių. Jei pradėtume Biblija ir išminčiumi Saliamonu, tai žvėriena mūsų dienomis turėtų užimti svarbią vietą mūsų maisto racione.

Senovės egiptiečiai patys pirmieji pradėjo tiekti elnieną puotoms. Jie kepdavo visus didelius gyvulius didelėse krosnyse. Tiesą kalbant senovės egiptiečiai, ne taip kaip šių dienų demokratiški valdonai, žinojo, kad norint turėti gerus darbo rezultatus, triūsiančiuosius reikia gerai maitinti. Archeologiniai tyrimai rodo, kad senovės egiptiečiai vergus, statančius faraonų piramides, nors ir plakdavo rimbais, bet maitindavo sočiai ir daug. Didžiosios Britanijos Lesterio universiteto archeologė Marijke van der Veen, remdamasi kasinėjimais dviejose senovės egiptiečių akmenų skaldyklose, esančiose 500 km į pietus nuo Kairo, šiukšlynuose rado 50 valgomųjų augalų liekanų ir 20 rūšių gyvūnų kūnų. Vergams duodavo artišokų, alyvuogių, česnakų, kopūstų, melionų, morkų, persikų, svogūnų, vynuogių, įvairiausių riešutų ir pan. Vergus maitindavo įvairia prėska ir rauginta duona, alyvų aliejumi, austrėmis, sraigėmis, moliuskais, įvairiausiomis žuvimis, kiaušiniais, viščiukais, paršiukais. Taigi, šiuolaikinis mokslas teigia, kad vergai iš laukinių kraštų pakliuvę į Senovės Egipto vergovę tapdavo tiesiog gurmanais…

Vėliau elnieną vartojo graikai. Tie, kuriems reikėjo maitinti apsirijėlius, kaip, pavyzdžiui, senovės romėnus, laikė elnius mediniuose tvartuose, kad tuomet, kai papročiai reikalaudavo iškelti puotą su žvėriena, ji jau būtų vietoje. Kolumela davė gerų patarimų, kaip maitinti laukinius elnius, ypač jaunus, o tuos gyvūnus, kurie gali nuraminti visą bandą, rekomendavo maitinti ranka. Kiek kitaip mito Romos imperijos vergai, - jiems elnienos savime suprantama neduodavo, bet vėlgi archeloginiai tyrimai rodo, kad vergų racionas buvo daug maistingesnis ir turtingesnis nei šių dienų laivų suvirintojo arba statybininko, nes vergvaldžiai žinojo, kad sunkiai dirbantys turi sočiai ir gerai maitintis. Tais laikais, kada Romos imperija apėmė beveik visą Europą, Viduržemio jūros pakrantes, Mažają Aziją, daugelis tautų tiesiog laisvanoriškai leisdavosi užkariaujamos Romos legionierių, kad taptų Romos vergais ir galėtų skaniai bei sočiai maitintis.

Anglai – elnių auginimo pionieriai

Senovės romėnai mylėjo elnius, todėl ir užkariavę Britaniją, ten atsivežė dėmėtuosius elnius ir apgyvendino juos miškuose. Išnykus miškams ir likus tik parkams, viduramžiais elnių parkai tapo labai populiarūs ir, atsižvelgiant į tų laikų gyventojų skaičių, net 1900 tokių parkų buvo suskaičiuota vien Anglijoje. Beveik kiekviename iš šių parkų buvo apie 300 elnių. Ūkiai buvo gerai organizuoti, o teritorijos, kuriose buvo auginamas šienas ir avižos žiemos pašarui, buvo aptvertos.

Galbūt Falklondo rūmų Faife prižiūrėtojas perskaitė Kolumelo patarimus ir todėl ten laikydavo dideles karves, kad mažyčius elniukus būtų galima maitinti karvių pienu. Visa tai buvo XV amžiuje.

Parkuose būdavo tiek rudieji, tiek dėmėtieji elniai ir jie buvo naudojami tiek šviežiai mėsai, tiek ir medžioklės sportui. Karalienė Elžbieta I-oji labai mėgo medžioti ir medžiojo iki 75 metų amžiaus. Prakilni senutė, viešėdama Kaudryje kiekvieną dieną išjodavo surasti „Glemo princo“ to puikaus žvėries, apie kurį jos aukštybės muzikantai dainas kurdavo ir giesmėmis apdainuodavo. Deja. Viešnagės metu jai į aptvarą varovai suvarė 30 elnių, o ji iš jų arbaletu nušovė tik keturis.

Pilietinio karo metu Anglijoje parkų skaičius sumažėjo, o tie, kurie išliko buvo laikomi puošmenai. Šiuo periodu, įprotis laikyti elnius išnyko, ir elniai buvo laikomi tik kaip parkų savininkų nuosavybė ar sutvėrimai, kuriuos medžiojo didikai. Kai parkai išnyko, anglai pradėjo medžioti laukinius elnius. Elniai buvo laikomi aptvaruose ir, kai vykdavo medžioklė, juos išleisdavo iš aptvarų, raiteliai juos vydavosi su šunimis ir kai elnią pagaudavo, šunis atšaukdavo. Kai kuriems elniams, tai patikdavo ir jie tapdavo įžymybėmis. Elnias, kurio vardas buvo Vinčelsija, turėjo labai stiprų ryšį su savo šeimininku misteriu Prustu, ir kai šis elnias pavargdavo nuo bėgimo, šalia jos atsirasdavo šeimininkas ant savo eržilo ir elnią parsivesdavo namo.

Škotijoje elnių miškai buvo daug atšiauresni medžiotojų sportui. Matfersonas iš Klūnio buvo pirmasis aukštikalnių džentelmenas, kuris laikė elnius tik dėl vienos priežasties - malonumo. Ypatingai jis laikė daug elnių ir stirnų. Tai buvo prieš keletą mėnesių prieš Bonio princo Čarlzo sutriuškinimą Kulodene, po to sekė avių antplūdis ir aukštikalnių išvalymas, - tamsiosios dienos Škotijos istorijoje. Prieštaringas elnių veisimo pagyvėjimas XIX a. buvo ekonominė būtinybė, nes pigesnei australiška vilnai pasirodžius rinkoje, labai nukrito avių kaina.

Lietuviai elnius pradėjo auginti jau viduramžiais

Elnių auginimas tapo labai populiarus, ir labiausiai ne tik Anglijoje, bet ir visame pasaulyje jį išpopuliarino Vilhelmo Skraupo ir Vile rašiniai bei ten patalpinti puikūs romantiniai piešiniai. Jų įtaka pasiekė ir Lietuvos didikus ir bajorus, kurie tais laikais buvo apsišvietę žmonės ir daug Europos šalių aplankę.

Taip šalia Vilniaus miesto Lietuvos didikai Radvilos XVI mažiuje įsteigė Žvėryną, nemažai elnių augino ir medžioklės reikalams laikė ir kiti Lietuvos didikai - Sapiegos, Pacai, Tiškevičiai, Chodkevičiai, o vėlesniais laikais XIX amžiuje Švėkšnoje grafas Pliateris specialiame aptvare laikė elnius medžioklei, kur elnių medžioti atvykdavo netgi Rusijos imperatoriaus aukštieji valdininkai iš Sankt-Peterburgo. Grafas Pliateris, būdamas Rusijos caro Aleksandro patikėtiniu ir Antantės sąjungos Rusijos vadovu Prancūzijoje netgi buvo pasiūlęs Švėkšnoje įsteigti Antantės sąjungos būstinę. Tos būstinės propogavimui Švėkšnoje būdavo rengiamos elnių medžioklės, kuriose dalyvaudavo to meto Anglijos, Prancūzijos ir Rusijos didžiūnai, Antantės sąjungos aukštieji funkcionieriai.

Romantiškas spartietiškas medžiotojų gyvenimas gali būti toks, bet aš manau, kad Lietuvoje elnių sumažėjimas ir šio medžioklės sporto išnykimas įvyko dėl to, kad daugelis žmonių buvo įsitikinę, jog elniena yra sausa, kieta ir per aštri, lyginant su kiauliena. Tai gali būti taikoma elniams, kurie buvo nušauti blogomis sąlygomis, iškankinti ir netaisyklingai brandinti (šio proceso Lietuvoje šiandien jau be manęs niekas ne tik neįsivaizduoja, bet ir girdėti nėra girdėję).

Visais laikais medžiotojai, tiek didikai, tiek vėliau ir kiti prastesnės kilmės žmonės labiau mėgo subrendusį 8-10 metų elnią su gražia galva. Tačiau tiesą kalbant, šiais laikais, kai Lietuvos kulinarai ir virėjai jau nebemoka gaminti valgių iš žvėrienos, o ypač iš elnienos, susėdusieji prie pietų stalo ir paragavę nemokšiškai pagamintų valgių iš elnienos prieina išvados, kad skaniausia vis dėl to yra jauna stirna, bet ir už ją ....skaniausia kiaulės mėsa...

Po tokio pasakymo aš galiu nurodyti, kad negera elnienos reputacija turi senas tradicijas net ir Europoje. Kai Džonas Manvydas Anglijoje parašė savo traktatą apie įstatymus miškuose 1615 m., jis pažymėjo, kad elniena buvo tik kilmingųjų privilegijos, ir tai nei saldumynas, nei mėsa, kuri gali būti valgoma išskirtinių žmonių. Mėsa turi būti atiduodama vargšams ir invalidams, o galvos ir oda kitiems miestų ar kaimų vargšams. Tas teigimas nesužavėjo daugelio Anglijos gyventojų. Net vidutinės klasės žmonės nenorėdavo elnienos. Elniena, atsiųsta į miestą iš kaimo, nebūdavo kokybiška. Misteris Pepis užsiminė su panieka, kad prakeikta elniena yra kaip velnias. O garbus Džonas Džonstonas prisiminė, kad siuntė elnienos pyragą į savo brolio vestuves, ir atvežtas pyragas buvo labai prastos kokybės.

Lietuvos Dižiojoje kunigaikštystėje nuo senų senovės miškas lietuviams buvo maisto aruodu, o medžioklė buvo visų lietuvių verslas, tačiau suskilus visuomenei į klases, medžioklė tampa tik privilegijuotų asmenų pradžioje verslo, o išnaikinus ir girias, ir žvėris, tik privilegijuotų asmenų pramogų objektu.

1588 m. Lietuvos Statute taip pat numatytos bausmės ir piniginės baudos už svetimų žvėrių sumedžiojimą: už stumbrą – dvylika rublių grašiais, už briedį, danielių ar elnią – šešis rublius grašiais, už mešką arba laukinį arklį – tris rublius grašiais, už šerną – rublį grašiais, už stirną – kapą grašių (atkreipkite dėmesį, į tai, kad XVI amžiuje Lietuvos giriose meškų ir laukinių arklių buvo žymiai daugiau negu elnių).

Ypač žiauriai buvo baudžiama už padarytus bitynams nuostolius, - už drevės medžio su medumi sunaikinimą, būdavo atskaitomi šeši rubliai grašių, o jei pagaudavo su įkalčiais, pasmerkdavo miriop. Aplamai, tais laikais įstatymai buvo griežti, bet teisingi – jei šlėktą nužudydavo piktadarių gauja, tai mirtimi bausdavo visą gaują, bet už vieną šlėktą nukirsdindavo ne daugiau trijų galvų, o kas šlėktą sumušdavo ar sužeisdavo, tam viešai nukirsdindavo ranką..

Elnienos verslas naudingas ir perspektyvus

Keista, bet aistra auginti elnius atsirado po to, kai atsirado modernūs elnių ūkiai. 1870 m. visa siunta elnių iš Anglijos Invermarko Angaus grafystės buvo importuota į Naująją Zelandiją. Keletas elnių buvo palikta sporto reikalams. Elnių veisimas ir verslas labai suklestėjo, pačių elnių labai padaugėjo vešliuose miškuose, jie sukėlė dideles destrukcijas ir buvo klasifikuojami kaip kenkėjai ir naikinami įvairiais būdais. Tačiau kaina, kuri buvo mokama už elnienos subproduktus (uodegas, kailius, aksominius ragus, kuriuos Rytų medikai naudojo medicinai), buvo tokia, kad kai kurie ūkininkai nusprendė auginti šiuos parazitus, nežiūrint savo kaimynų nepritarimo ir pajuokos.

Tai buvo 1964 m. Naujojoje Zelandijoje, o elnių auginimas Didžiojoje Britanijoje prasidėjo keliais metais vėliau ir tam buvo daug priežasčių. Kalnų ūkių organizacija Kinkardinešyre ieškojo alternatyvų, kaip panaudoti kalnų žemes ir nusprendė, kad būtų visai neblogai auginti elnius. Šiandien Didžiojoje Britanijoje, Škotijoje, Airijoje jau galima regėti pramoniniu būdu auginamas elnių kaimenes. Čia vystoma ir selekcija, - jau yra išvesta švelnios su riebaliukais mėsos elniai.

Sovietmečio Lietuvoje elniai auginami ir veisiami daugiausia buvo tik medžoklei, elnius šaudyti mėgo kompartijos vadai bei aukštieji sovietiniai valdininkai, ypač juos domino medžioklės trofėjai - elnių ragai. Maistui elnieną mažai kas naudojo, o garsiajame „Lokio“ restorane retsykiais būdavo gaminamas vienas kitas sunkiai įkandamas elnienos patiekalas, nes sovietmečio kulinarai nemokėjo gaminti žvėrienos patiekalų. Deja, šiandien, kai Lietuvoje jau yra keli elnių auginimo ūkiai, visi Lietuvos virėjai sutartinai nesupranta elnienos mėsos teigiamų savybių ir vieningai darniai nemoka gaminti gurmaniškų, fantastiškai gardžių ir naudingų žmogaus organizmui valgių ir patiekalų iš elnienos.

Elnieną Lietuvoje labiausiai vertina brakonieriai ir milijonieriai

Rusų okupacijos metais, kai Lietuvoje medžioti galėjo tik kompartijos šulai, eiliniams žmonėms medžioklės laimikiai nebūdavo prieinami. Paprastiems kaimų ir miestų gyventojams buvo net specialiai skleidžiami mitai, kad žvėriena ir laukinė paukštiena yra netikę, kad juos reikia pūdyti ir ponai juos valgo apėjusius kirmėlėmis, tad liaudis su panieka žiūrėjo į valdančiosios kąstos, o vėliau ir į kompartijos šulus ir ypač jų mitybą žvėriena ir laukine paukštiena. Todėl net iki šių dienų daug kam išliko neigiamas požiūris į žvėrių ir laukinių paukščių mėsą.

Bet šiais badmečių metais daug bedarbių, norėdami pramaitinti savo šeimas, ėmėsi senojo verslo ir pradėjo brakonieriauti, vartoti mityboje laukinių žvėrių bei paukščių mėsą ir įsitikino, kad visais atvejais ji iš tiesų yra daug vertingesnė už naminių gyvulių ar paukščių mėsą, nes neturi tiek daug riebalų, žymiai turtingesnė amino rūgštimis, vitaminais ir fiziologiškai aktyviais mikroelementais.

1984 metais Anglijoje kulinaras Aleks Sojar pastatė elnieną į antrą vietą Anglijos virtuvėje. Nors vėžlių sriuba jo valgiaraštyje buvo pirmoji, tačiau šiandien ji neberuošiama ir todėl elnienai šiandien atiteko pirmoji vieta.

Ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse, kur yra ne tik aukštas kulinarijos lygis, bet svarbiausiai, kai visi žmonės supranta kas yra sveika ir subalansuota mityba, elniena tapo labai trokštama mėsa dėl savo puikaus aromato, kuris egzistuoja be riebalų pagalbos. Aš nedalyvauju riebalų antikompanijoje, nes dauguma mėsos rūšių praranda be jų aromatą, bet šiandienos rinkoje ir kai vartotojas labai bijo cholesterolio, reikėtų atsižvelgti į elnienos privalumus.

Jauna elniena (daugelyje ūkiuose augintos elnienos yra parduodama 18 mėn. amžiaus), turi tik 5 % riebalų, nors visiškai subrendęs 5-6 m. elnias, vasaros gale gali turėti 15-20% riebalų. Jautiena turi iki 20%, elniena iki 25% riebalų. Bet užtat pusė elnienos riebalų yra polinesočiosios riebiosios rūgštys, o juk tai mažiau žalingi riebalai. Tuo tarpu, jautienos ir ėrienos, tik 5% riebalinio audinio sudaro polinesočiosios riebiosios rūgštys. Kitas privalumas – tai polinesočiųjų riebiųjų rūgščių esteriai. Elnienos riebalai yra susikaupę tik paviršiuje ir, jei nelabai suprantate polinesečiųjų riebalų įtakos sveikam organizmo funkcionavimui (elnienos mėsa ypač naudinga nėsčioms moterims, vaikų ir ligonių mitybai) galite paprasčiausiai juos nupjauti.

Dabar aš paminėsiu elnienos patiekalų gamybos technologijos subtilybes. Elnienos, kaip ir avienos, riebalų, lydymosi temperatūra yra aukšta, todėl elnieną geriausiai patiekti karštą, o ruošiant padažus, patartina nugriebti nuo paviršiaus elnienos riebalus. Antra vertus cholesterolio trūkumas riebaluose, tai didelis privalumas diabetikams ir tiems, kurie laikosi dietos, bet kulinarams ir virėjams reikia žinoti, kad elnieną reikia virti sumaniai tam, kad mėsa liktų sultinga, minkšta, tiesiog burnoje tirpstanti. Ypatingo dėmesio elniena reikalauja ją kepant, bet čia jau reikia atskiro straipsnio su visapusišku kepimo paslapčių atskleidimu.

Užtenka apie gamybą, dabar apie skonį. Dėmėtasis elnias yra miškų gyvūnas, kuris daugiausia maitinasi žole miško aikštelėse, taip pat ėda nedaug lapų, obuolių, gilių ir t.t.. Aukštikalnių siauruose slėniuose elniai be to maitinasi viržiais ir žole, taip pat apgraužia keletą medžių, bulvių, jei jų randa. Dažnai visai nėra ko graužti ir elniai miršta. Ūkiuose elniai auginami mėsai ir maitinasi žole, šienu, bulvėmis, obuoliais, t.y. labai natūraliu maistu. Elniai yra labai sveiki sutvėrimai ir puikiai auga be jokių stimuliatorių ir antibiotikų. Taigi, mėsa yra puikios kokybės. Jei elnią vertinsime, kaip žmogaus auginamą sutvėrimą, tai tada drąsiai galima teigti, kad šiandien Lietuvoje tik vienintelė elniena yra ekologiškai pati švariausia ir sveikiausia mėsa.

Kalbant apie elnienos brandinimą (o tai ypatingai svarbus ir atsakingas dalykas), nežiūrint, kur jie auginti: laukuose, parkuose ar ūkiuose, ne tiek daug įtakoja galinį mėsos aromatą, kaip brandinimo sąlygos. Amžius turi didesnę įtaką, nes seną elnią reikia daug ilgiau brandinti, kad jis suminkštėtų ir tai įtakoja aromatą, jaunas elnias turi būti brandinamas, kol įgaus gerą aromatą, bet jo mėsa visada bus minkšta.

Kadangi elnių auginimas Lietuvos ūkiuose yra visiškai nauja ūkio šaka ir elnienos nėra daug, antra vertus kol kas Lietuvoje niekas nemoka ir nesirūpina elnienos valgių gamyba, jų propogavimu, todėl pakankamai nemaži kiekiai laukinės elnienos yra suvartojami pačių augintojų. Iš savo patirties žinau, kad kai elnių augintojai arba medžiotojai, nušovę elnią žino jo kilmę ir amžių, tai daug maž žino ką galima pagaminti iš jo mėsos. Tačiau, kai nukertama galva, beveik neįmanoma nustatyti jo amžių. Todėl daugumai kulinarų ir virėjų, jau nekalbant apie paprastas namų šeimininkes, nenusiseka eksperimentai su elniena. Štai čia elnių augintojams reikėtų susirūpinti elnienos mėsos propogavimu, o tam geriausiai tiktų kulinarinių knygų leidimas, kurių receptai praverstų ir restoranų kulinarams ir virėjams, ir eilinei namų šeimininkei.

Lietuvos medžiotojai iš patirties žino, kad kai elnias yra gerai nušautas ir rūpestingai išdorotas, jaunasis Glemo princas yra puikus patiekalas jūsų stalui. Ypač, jei jis patiekiamas taip, kaip tai būdavo daroma Lietuvos didikų ir bajorų rūmuose. Net iki XVIII amžius Lietuvoje buvo išlikęs senovinis pagoniškas paprotys: kunigaikščiai Sapiegos, palydint senuosius metus ant stalo dėdavo 12 keptų elnių su paauksuotais ragais, tam kad ateinantys metai būtų visakeriopai turtingi, laimingi ir sveiki.
Draudžiama tinklapyje paskelbta informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be mūsų sutikimo. Atnaujinta Penktadienis, 05 Gruodis 2008 07:46
 

Komentarai  

 
0 #5 kestukas 2008-12-09 17:34
Rusų okupacijos metais, kai Lietuvoje medžioti galėjo tik kompartijos šulai, eiliniams žmonėms medžioklės laimikiai nebūdavo prieinami. Paprastiems kaimų ir miestų gyventojams buvo net specialiai skleidžiami mitai, kad žvėriena ir laukinė paukštiena yra netikę, kad juos reikia pūdyti ir ponai juos valgo apėjusius kirmėlėmis, tad liaudis su panieka žiūrėjo į valdančiosios kąstos, o vėliau ir į kompartijos šulus ir ypač jų mitybą žvėriena ir laukine paukštiena. Todėl net iki šių dienų daug kam išliko neigiamas požiūris į žvėrių ir laukinių paukščių mėsą.
Ką čia galima komentuoti, matosi kad žmogus persisunkias neapykanta senajai nomenklatūrai tai ir rašo pievas... Ar gi galima tikram medžiotojui taip reikšti savo mintis.
 
 
0 #4 justis 2008-12-05 23:17
jo jo, kestukas, idek nors viena straipsniuka, pakamentuosim ir mes
 
 
0 #3 xejay 2008-12-05 15:44
kestukas gal kartais turi geresni varijanta?
 
 
0 #2 Tadzis 2008-12-05 15:19
Geras straipsnis tik blogai kad gale straipsnio seiles sukyla
 
 
-1 #1 kestukas 2008-12-05 13:33
Didesnių nesąmonių neteko skaityti....
 

Tik registruoti nariai gali rašyti komentarus.

 • 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
prev
next

Atidaryta šaudykla "Medžiotojų sostinėje"

Džiugi žinia medžiotojams, Kėdainių šauliams ir sodybos „Medžiotojų sostinė“ klientams! ...

Plačiau

Medžioklinio šautuvo kalibras

Šautuvo, kaip ir kitų šaunamųjų ginklų, vamzdžio kanalo skersmenį apibrėžia ...

Plačiau

Medžioklė su varovais

Išsirikiuoja medžiotojai ir varovai. Medžioklės ragu sugrojamas "Pasveikinimas". Medžioklės vadovas ...

Plačiau

Šernas atlekia Henriko vardu pašauktas

Šernas atlekia Henriko vardu pašauktasMikierių girininkijoje prijaukintas šernas Henrikas ypač ...

Plačiau

RIMI pagalba pasieks dar daugiau miško žvėrių ir paukščių

Mažmeninės prekybos tinklas „Rimi Lietuva“ žiemos laikotarpiu bei pavasario pradžioje ...

Plačiau

Šernakiaulė - uždraustas delikatesas

Šernakiaulės – tai šerno ir kiaulės hibridas. Nepaisant to, kad ...

Plačiau

Pilkasis Kiškis

Kiškis dažniausias medžioklės objektas. Aptinkamas derlinguose laukuose, vengia drėgnų, pelkėtų ...

Plačiau

Ar reikia leisti sumedžioti daugiau vilkų?

Vilkų gynėjai įtaria, kad šiuos žvėris medžioti leidusi Aplinkos ministerija ...

Plačiau

Prieš avis Panevėžio r. – kruvini vilkų išpuoliai

Ketvirtadienio rytą Miežiškių žmones sukrėtė seniai negirdėta žinia. Trakininkų kaimo ...

Plačiau

Pasiligojusią lapę teko paleisti

Palangos miesto centre, vieno namo kieme, sučiuptą, kaip įtariama, pasiutusią ...

Plačiau

Urvinių šunų bandymai

2010 m. liepos 24 d. Klaipėdoje vyks urvinių šunų bandymai. ...

Plačiau

Šiemet miško žvėrims surinkta 10 tonų daržovių

Sekmadienį įvyko antrosios „Gerumo vaišės“ – geranoriška akcija, kurios metu ...

Plačiau

Nesutarimai dėl vilkų medžioklės

Aplinkos ministras neketina atšaukti 10 kartų sumažinto vilkų medžioklės ...

Plačiau

Lietuvoje mažėja pasiutligės židinių

Kiekvienų metų rugsėjo 28 dieną skelbiama Pasaulinė pasiutligės diena. Tai ...

Plačiau

Sibire žmones puldinėjantį lokį patiesė šūvis

Rusijos pareigūnai nušovė lokį, kuris buvo pastebėtas klaidžiojantis prie vieno ...

Plačiau

2012-09-15 šaudymo varžybos

Šių metų rugsėjo 15d. Jurbarko raj Giedrių km, Oksalio šaudykloje ...

Plačiau

Į kovą su bebrais pasikvietė sprogdintoją

Dalis jauno beržyno virto lauku, kuriame priversta bebrų nugraužtų medžių. ...

Plačiau

Siaučiantiems brakonieriams rengiami linčo teismai

Šiuo metu krašte kaip niekada įžūliai siaučia brakonieriai - kaimuose ...

Plačiau

Lapė pašovė medžiotoją?

Ščiučino rajono (Baltarusijos Gardino sritis) vidaus reikalų valdybos (RVRV) darbuotojai ...

Plačiau

Keturratis motociklas: darbui ar laisvalaikiui?

Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro (ŽŪIKVC) Traktorių, ...

Plačiau

Radviliškio r. vilkai papjovė 10 ožkų

Į Radviliškio rajono Gulbinų kaimą atklydę vilkai papjovė 10 vienos še...

Plačiau

Medžioklės LR teritorijoje taisyklės nuo 2011-04-01

AKTUALI AKTO REDAKCIJA, GALIOJANTI NUO 2011 04 01.       LIETUVOS RESPUBLIKOS ...

Plačiau

Gandrų gyvenimas Naisiuose bus transliuojamas internetu

Šiaulių rajone, Naisių kaime verslininkas sumontavo vaizdo įrangą, kuri ...

Plačiau

DĖL KANOPINIŲ ŽVĖRIŲ, KURIŲ MEDŽIOKLĖ LIMITUOJAMA

LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRO Į S A K Y M ...

Plačiau

„Valkatos“ iš Tolimųjų Rytų medžiotojų nedomina

Šis žvėrelis vadintas įvairiais vardais: tai jenotiniu, tai usūriniu ...

Plačiau

Skuodo rajone peršautas medžiotojas

Šeštadienio popietę Skuodo rajone dėl neatsargaus elgesio su šautuvu buvo pe...

Plačiau

Kodėl ančių gaigalai nematys savo vaikų?

Šių dienų įprastas vaizdas – upeliuose, paežerėse ir pievose vienišaujantys ...

Plačiau

Plėšrieji paukščiai

Tai sakalai, vanagai, ereliai, grifai, lingės. Visų jų daugiau - ma...

Plačiau

Nemedžiojamas, retas ir brangus tetervinas

Galbūt patys vyriausi medžiotojai dar prisimena laikus, kai tetervinai Lietuvoje ...

Plačiau

ZAFER S3112

Šis modelis pasižymi puikiu dizainu ir funkcionalumu. Sukurtas šaudyti Magnum 12...

Plačiau

Medžiotojai su varovais nemąsto apie pavojus

Ar „vyrai su šautuvais“ miškuose nepamiršta saugos reikalavimų, kitais ...

Plačiau

2012m šaudymo varžybų tvarkaraštis

2012m šaudymo varžybų ...

Plačiau

Įdomus nutikimas

Jau nugrimzdo į tolimą praeitį laikai, kai mūsų literatūros klasikas ...

Plačiau

Jokių ginklų: Pakruojyje atgaivintos bajoriškos medžioklės tradicijos

Šeštadienį Pakruojo dvaro teritorijos miškuose verslininkas Giedrius Klimkevičius atgaivino ...

Plačiau

Apie šventes Latvijoje

Apie šventes Latvijoje: pirma šventė bus balandžio mėnesį, už švetės ...

Plačiau

Dramblių mėšlas – biodegalų ateitis?

Kol automobilių pramonė ieško būdų, kaip sumažinti naujųjų automobilių ...

Plačiau

Nutraukiamas vilkų medžioklės sezonas

Vilkų medžioklės sezonas Lietuvoje jau baigėsi. Aplinkos ministras Gediminas Kazlauskas ...

Plačiau

Stebėkime gyvąją gamtą

Daugelis medžiotojų savo šėryklose dažnai mato įvairių gyvūnų pėdsakų. Jų ...

Plačiau

Šį medžioklės sezoną leista nušauti 40 vilkų

Antradienį Lietuvoje pradedamas vilkų medžioklės sezonas. Aplinkos ministro Gedimino Kazlausko ...

Plačiau

Šiauliuose pagerbti medžiotojai - veteranai

Šiaulių medžiotojų ir žvejų draugijos valdyba 2009 balandžio 5 d. ...

Plačiau

Miškų savininkai: mus laiko nusikaltėliais

Ketvirtadienį Seimui vėl ketinus grįžti prie Miškų įstatymo pataisų, N...

Plačiau

Pernai gyvūnų apsaugos reikalavimai pažeisti daugiausiai kartų per ket

Lyginant pastarųjų ketverių metų duomenis 2009-aisiais Gyvūnijos apsaugos reikalavimų pažeidimų ...

Plačiau

Ornitologo svajonė – paleisti į miškus išaugintus sakalus

Klaipėdietis Vilius Baranauskas atgaivina Lietuvoje išnykusią sakalų keleivių populiaciją – ...

Plačiau

Vilniaus stotyje rastas šuo

2010-12-19 Vilniaus geležinkelio stotyje, apie 12 val dienos, rastas kursharo ...

Plačiau

Bebrų gaudymas spąstais

Ilgai negalėjau apsispręsti, ar verta skleisti bebrų gaudymo spąstais patirtį ...

Plačiau

Alkanos stirnos puotauja kapinėse

Maisto pristigę miško žvėrys siaubia Alytaus miesto kapines - nugraužia ...

Plačiau

TV laida „Medziotojo Dienoraštis“

Žmogus – gamtos dalis ir be jos egzistuoti negali. Iš ga...

Plačiau

Lietuva aplinkosaugos srityje lenkia daugumą kaimynių

Amerikiečių mokslininkai Lietuvos pastangas praėjusiais metais aplinkosaugos srityje įvertino geriau ...

Plačiau

Per mėnesį išnaudota pusė vilkų medžioklės kvotos

Gruodį prasidėjusiu vilkų medžioklės sezonu, kuriame sumedžiotinų žvėrių kvota padidinta ...

Plačiau

Akis į akį su „ožiais“

Liepa. Prasideda vestuviniai stirninų šėliojimai. Šiuo metu nuo hormonų ...

Plačiau

Baltasis badas

Šią žiemą daugelyje šalies rajonų jau susidarė gana stora (kai ...

Plačiau

Užpildymo ir pateikimo taisyklės

Mokėščio už medžiojamųjų gyvūnų išteklių naudojimą deklaracijos užpildymo ir pateikimo ...

Plačiau

Šernai daržų augintojus paliko be derliaus ir be vejos

Joniškės ir Bernotiškės kolektyvinių sodų (Tauragės r.) gyventojai nebežino ko ...

Plačiau

Medžioklėje lytis nekliudo

Vyrams nenusileidžia. Dailiosios lyties atstovės laužo stereotipus. Jau ne vienerius ...

Plačiau

Prožektorių testai

Siūlome jums pasižiūrėti kaip šviečia skirtingi prožektoriai skirtingoje aplinkoje. Informacija ...

Plačiau

Kolegos rengia šaudymo varžybas

Medziotojas.eu tęsia tradiciją ir šių metų balandžio 10 dieną kviečia ...

Plačiau

Danieliai

MK „Sudvaja" vienija keturiasdešimties medžiotojų būrį. Tai vienas didesnių medžiotojų ...

Plačiau

JAV meteorologai: rudenį Lietuvoje bus visko, o žiema - vėsesnė

Lietuvoje vasariškai prasidėjęs ruduo atvės, bet lapkritį vėl bus ...

Plačiau

Po medžioklės Lazdijuose atsipalaidavusius vyrus ant žemės nuleido pol

Savaitgalį Alytaus apskrityje vykdytos prevencinės priemonės metu policijos pareigūnams įkliuvo ...

Plačiau

LR ŽŪR Prezidiumas apsvarstė aktualius medžioklės teisinio reglamentav

2011 m. gruodžio 21 d., trečiadienį, vykusiame LR žemės ūkio ...

Plačiau

Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklės

I. BENDROJI DALIS1. Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklės (toliau – Medžioklės ...

Plačiau

Vytiniti stirnienos kumpeliai "basturma"

Iš stirnienos sprandinės ar gabalo užpakalinio kumpio pašalinamos visos plėvės ...

Plačiau

Antarktidoje skyla ledkalnis, ant kurio tilptų du Vilniaus miestai

Mokslininkai, iš oro apžvelgę Antarktidą, rado 30 kilometrų ilgio ...

Plačiau

Lietuvoje leista sumedžioti 60 vilkų

Lietuvoje šiemet leista nušauti 60 vilkų - dvidešimčia daugiau nei ...

Plačiau

Keptas kiškis

Ingredientai: kiškiena, grietinė, taukai (kiaulių), kiaulienos lašiniai, morkos, svogūnai, petražolės, ...

Plačiau

Klaipėdos gatvėse – briedžių klajonės

Trečiadienio vakarą po Klaipėdos gatves lakstė briedžių porelė.Didinti straipsnio tekstą ...

Plačiau

Stumbrų gretos – vis gausesnės

Panevėžio rajone kasmet gausėja retų gyvūnų – stumbrų. Šiais ...

Plačiau

"Kas gi tas klasikinis (europinis) kiaulių maras?"

Šalies medžiotojai prašomi pristatyti visoje Lietuvoje sumedžiotų šernų kraują ...

Plačiau

Č.Kalenda: medžioklės problema tampa neišsprendžiama, kai gyvūnai ir ž

Kartkartėmis žiniasklaidos priemonėse užverda diskusijos apie medžioklę. Nuomonių dėl šio ...

Plačiau

Neįprasti sprendimai

Ne vienas mūsų, paskaitęs šiuos originalius probleminius bei teisinius sprendimus, ...

Plačiau

Lietuvos žvėrims išsaugoti vien draustinių - per maža

Saugomų teritorijų misija yra išsaugoti gamtos ir kultūros paveldą, ...

Plačiau

Ar bebrų naikinimas sprogmenimis yra teisėtas veiksmas?

Kaip visada, tik ką melioraciniame kanale įsikūrus bebrams, laiku neužkertamas ke...

Plačiau

Mokslininkai sukūrė viščiukus aligatoriaus nosimis

Mokslininkai atgal atsuko 65 mln. evoliucijos metų, pakeitę vištos ...

Plačiau

Išmėtyta 1,3 mln. jaukų su pasiutligės vakcina

Baigtas laukinių gyvūnų vakcinacijos nuo pasiutligės rudens etapas. Kaip ir ...

Plačiau

Gluodenas – gražuolis driežas, pravardžiuojamas gyvate

Auksinė, varinė, geležinė gyvatė, žibulis... Tokiais vardais šaukiamas gluodenas. Ne...

Plačiau

Pamestas briedis - sveika nuovoka ar gailestinga širdis?

Jeigu jau priglaudei laukinio žvėries jauniklį, tai žinok, kad teks ...

Plačiau

PROJEKTAS NR. VP3-1.4-AM-02-V-01-006 „LŪŠIŲ IR DIDŽIŲJŲ APUOKŲ VEISIMA

PROJEKTAS NR. VP3-1.4-AM-02-V-01-006 „LŪŠIŲ IR DIDŽIŲJŲ APUOKŲ VEISIMAS NELAISVĖJE“   Projekto vykdytojas. ...

Plačiau

Kova dėl raganosių įsibėgėja

Afrikos žemyne kilo naujas brakonieriavimo bumas, kurį jau spėjo ...

Plačiau

Kam skambinti sugavus brakonierius? (nuotraukos)

Šeštadienį vakare, apie 22 val., žvejodamas viename Širvintų rajono vandens ...

Plačiau

Miškininkai degtukų dar neatiminėja, bet lankytojų bijo

Tvyrant karščiams padidėjo gaisrų pavojus. Miškininkai ragina nenaudoti atviros ugnies ...

Plačiau

Elektros tiekimą Šilutei išjungė lapė

Bendrovės „Šilutės šilumos tinklai“ direktoriaus Algio Šaulio teigimu, elektros ...

Plačiau

Žmones lanko išalkusi kiaunė

Ukmergės penkiaaukščio gyventojus jau antrą mėnesį naktimis lanko netikėta viešnia ...

Plačiau

Išaiškinta miške rasto lūšies jauniklio mirties priežastis

Kauno Tado Ivanausko muziejaus specialistai nustatė, jog Viliukų miške ...

Plačiau

Žemaitijos miškuose apsigyvens danieliai

Itin retai Lietuvoje sutinkami danieliai netrukus gyvens Žemaitijos miškuose. Sausį ...

Plačiau

Pėdsekiai: Mitai ar tikrovė

Pėdsekiais pradėjau domėtis, kai į Lietuvą pakliuvo pirmieji jų atstovai. ...

Plačiau

Teisės aktų, reglamentuojančių medžioklę, pažeidimas

5117 straipsnis. Nepaklusimas aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės ...

Plačiau

Tauragės gamtosaugininkai – Aplinkos ministerijos akiratyje

Skirgailų kaimo gyventoja Teresė Bendžiūnienė keletą metų beldėsi į ...

Plačiau

Iš aptvarų dingsta laukiniai gyvūnai

 Kai kurių aukštaičių šventinį stalą gali pagardinti ir retų gyvūnų ...

Plačiau

Atklydusi stirna sukėlė erzelynę

Prieš kelias dienas į vaikų lopšelį-darželį „Ąžuoliukas“ atklydusi maždaug metų ...

Plačiau

Artimiausi renginiai Europoje

1. 2009 02 3-8, Vokietija, Dortmundas, Jagd und hund. Didžiausia ...

Plačiau
Prisijungusių narių nėra...