Perspektyvus verslas – elnininkystė Spausdinti El. paštas
Penktadienis, 05 Gruodis 2008 00:00
Bibliojoje rašoma, kad Saliamono rūmų virtuvei vienai dienai būdavo patiekiama 30 saikų miltų, 3 dvidešimtys saikų stambiai maltų manų, 10 riebių jaučių, 20 jaučių iš ganyklų, 100 avių, ir be elnių, bei stirninų ir dėmėtųjų elnių dar aibės riebių laukinių paukščių. Jei pradėtume Biblija ir išminčiumi Saliamonu, tai žvėriena mūsų dienomis turėtų užimti svarbią vietą mūsų maisto racione.

Senovės egiptiečiai patys pirmieji pradėjo tiekti elnieną puotoms. Jie kepdavo visus didelius gyvulius didelėse krosnyse. Tiesą kalbant senovės egiptiečiai, ne taip kaip šių dienų demokratiški valdonai, žinojo, kad norint turėti gerus darbo rezultatus, triūsiančiuosius reikia gerai maitinti. Archeologiniai tyrimai rodo, kad senovės egiptiečiai vergus, statančius faraonų piramides, nors ir plakdavo rimbais, bet maitindavo sočiai ir daug. Didžiosios Britanijos Lesterio universiteto archeologė Marijke van der Veen, remdamasi kasinėjimais dviejose senovės egiptiečių akmenų skaldyklose, esančiose 500 km į pietus nuo Kairo, šiukšlynuose rado 50 valgomųjų augalų liekanų ir 20 rūšių gyvūnų kūnų. Vergams duodavo artišokų, alyvuogių, česnakų, kopūstų, melionų, morkų, persikų, svogūnų, vynuogių, įvairiausių riešutų ir pan. Vergus maitindavo įvairia prėska ir rauginta duona, alyvų aliejumi, austrėmis, sraigėmis, moliuskais, įvairiausiomis žuvimis, kiaušiniais, viščiukais, paršiukais. Taigi, šiuolaikinis mokslas teigia, kad vergai iš laukinių kraštų pakliuvę į Senovės Egipto vergovę tapdavo tiesiog gurmanais…

Vėliau elnieną vartojo graikai. Tie, kuriems reikėjo maitinti apsirijėlius, kaip, pavyzdžiui, senovės romėnus, laikė elnius mediniuose tvartuose, kad tuomet, kai papročiai reikalaudavo iškelti puotą su žvėriena, ji jau būtų vietoje. Kolumela davė gerų patarimų, kaip maitinti laukinius elnius, ypač jaunus, o tuos gyvūnus, kurie gali nuraminti visą bandą, rekomendavo maitinti ranka. Kiek kitaip mito Romos imperijos vergai, - jiems elnienos savime suprantama neduodavo, bet vėlgi archeloginiai tyrimai rodo, kad vergų racionas buvo daug maistingesnis ir turtingesnis nei šių dienų laivų suvirintojo arba statybininko, nes vergvaldžiai žinojo, kad sunkiai dirbantys turi sočiai ir gerai maitintis. Tais laikais, kada Romos imperija apėmė beveik visą Europą, Viduržemio jūros pakrantes, Mažają Aziją, daugelis tautų tiesiog laisvanoriškai leisdavosi užkariaujamos Romos legionierių, kad taptų Romos vergais ir galėtų skaniai bei sočiai maitintis.

Anglai – elnių auginimo pionieriai

Senovės romėnai mylėjo elnius, todėl ir užkariavę Britaniją, ten atsivežė dėmėtuosius elnius ir apgyvendino juos miškuose. Išnykus miškams ir likus tik parkams, viduramžiais elnių parkai tapo labai populiarūs ir, atsižvelgiant į tų laikų gyventojų skaičių, net 1900 tokių parkų buvo suskaičiuota vien Anglijoje. Beveik kiekviename iš šių parkų buvo apie 300 elnių. Ūkiai buvo gerai organizuoti, o teritorijos, kuriose buvo auginamas šienas ir avižos žiemos pašarui, buvo aptvertos.

Galbūt Falklondo rūmų Faife prižiūrėtojas perskaitė Kolumelo patarimus ir todėl ten laikydavo dideles karves, kad mažyčius elniukus būtų galima maitinti karvių pienu. Visa tai buvo XV amžiuje.

Parkuose būdavo tiek rudieji, tiek dėmėtieji elniai ir jie buvo naudojami tiek šviežiai mėsai, tiek ir medžioklės sportui. Karalienė Elžbieta I-oji labai mėgo medžioti ir medžiojo iki 75 metų amžiaus. Prakilni senutė, viešėdama Kaudryje kiekvieną dieną išjodavo surasti „Glemo princo“ to puikaus žvėries, apie kurį jos aukštybės muzikantai dainas kurdavo ir giesmėmis apdainuodavo. Deja. Viešnagės metu jai į aptvarą varovai suvarė 30 elnių, o ji iš jų arbaletu nušovė tik keturis.

Pilietinio karo metu Anglijoje parkų skaičius sumažėjo, o tie, kurie išliko buvo laikomi puošmenai. Šiuo periodu, įprotis laikyti elnius išnyko, ir elniai buvo laikomi tik kaip parkų savininkų nuosavybė ar sutvėrimai, kuriuos medžiojo didikai. Kai parkai išnyko, anglai pradėjo medžioti laukinius elnius. Elniai buvo laikomi aptvaruose ir, kai vykdavo medžioklė, juos išleisdavo iš aptvarų, raiteliai juos vydavosi su šunimis ir kai elnią pagaudavo, šunis atšaukdavo. Kai kuriems elniams, tai patikdavo ir jie tapdavo įžymybėmis. Elnias, kurio vardas buvo Vinčelsija, turėjo labai stiprų ryšį su savo šeimininku misteriu Prustu, ir kai šis elnias pavargdavo nuo bėgimo, šalia jos atsirasdavo šeimininkas ant savo eržilo ir elnią parsivesdavo namo.

Škotijoje elnių miškai buvo daug atšiauresni medžiotojų sportui. Matfersonas iš Klūnio buvo pirmasis aukštikalnių džentelmenas, kuris laikė elnius tik dėl vienos priežasties - malonumo. Ypatingai jis laikė daug elnių ir stirnų. Tai buvo prieš keletą mėnesių prieš Bonio princo Čarlzo sutriuškinimą Kulodene, po to sekė avių antplūdis ir aukštikalnių išvalymas, - tamsiosios dienos Škotijos istorijoje. Prieštaringas elnių veisimo pagyvėjimas XIX a. buvo ekonominė būtinybė, nes pigesnei australiška vilnai pasirodžius rinkoje, labai nukrito avių kaina.

Lietuviai elnius pradėjo auginti jau viduramžiais

Elnių auginimas tapo labai populiarus, ir labiausiai ne tik Anglijoje, bet ir visame pasaulyje jį išpopuliarino Vilhelmo Skraupo ir Vile rašiniai bei ten patalpinti puikūs romantiniai piešiniai. Jų įtaka pasiekė ir Lietuvos didikus ir bajorus, kurie tais laikais buvo apsišvietę žmonės ir daug Europos šalių aplankę.

Taip šalia Vilniaus miesto Lietuvos didikai Radvilos XVI mažiuje įsteigė Žvėryną, nemažai elnių augino ir medžioklės reikalams laikė ir kiti Lietuvos didikai - Sapiegos, Pacai, Tiškevičiai, Chodkevičiai, o vėlesniais laikais XIX amžiuje Švėkšnoje grafas Pliateris specialiame aptvare laikė elnius medžioklei, kur elnių medžioti atvykdavo netgi Rusijos imperatoriaus aukštieji valdininkai iš Sankt-Peterburgo. Grafas Pliateris, būdamas Rusijos caro Aleksandro patikėtiniu ir Antantės sąjungos Rusijos vadovu Prancūzijoje netgi buvo pasiūlęs Švėkšnoje įsteigti Antantės sąjungos būstinę. Tos būstinės propogavimui Švėkšnoje būdavo rengiamos elnių medžioklės, kuriose dalyvaudavo to meto Anglijos, Prancūzijos ir Rusijos didžiūnai, Antantės sąjungos aukštieji funkcionieriai.

Romantiškas spartietiškas medžiotojų gyvenimas gali būti toks, bet aš manau, kad Lietuvoje elnių sumažėjimas ir šio medžioklės sporto išnykimas įvyko dėl to, kad daugelis žmonių buvo įsitikinę, jog elniena yra sausa, kieta ir per aštri, lyginant su kiauliena. Tai gali būti taikoma elniams, kurie buvo nušauti blogomis sąlygomis, iškankinti ir netaisyklingai brandinti (šio proceso Lietuvoje šiandien jau be manęs niekas ne tik neįsivaizduoja, bet ir girdėti nėra girdėję).

Visais laikais medžiotojai, tiek didikai, tiek vėliau ir kiti prastesnės kilmės žmonės labiau mėgo subrendusį 8-10 metų elnią su gražia galva. Tačiau tiesą kalbant, šiais laikais, kai Lietuvos kulinarai ir virėjai jau nebemoka gaminti valgių iš žvėrienos, o ypač iš elnienos, susėdusieji prie pietų stalo ir paragavę nemokšiškai pagamintų valgių iš elnienos prieina išvados, kad skaniausia vis dėl to yra jauna stirna, bet ir už ją ....skaniausia kiaulės mėsa...

Po tokio pasakymo aš galiu nurodyti, kad negera elnienos reputacija turi senas tradicijas net ir Europoje. Kai Džonas Manvydas Anglijoje parašė savo traktatą apie įstatymus miškuose 1615 m., jis pažymėjo, kad elniena buvo tik kilmingųjų privilegijos, ir tai nei saldumynas, nei mėsa, kuri gali būti valgoma išskirtinių žmonių. Mėsa turi būti atiduodama vargšams ir invalidams, o galvos ir oda kitiems miestų ar kaimų vargšams. Tas teigimas nesužavėjo daugelio Anglijos gyventojų. Net vidutinės klasės žmonės nenorėdavo elnienos. Elniena, atsiųsta į miestą iš kaimo, nebūdavo kokybiška. Misteris Pepis užsiminė su panieka, kad prakeikta elniena yra kaip velnias. O garbus Džonas Džonstonas prisiminė, kad siuntė elnienos pyragą į savo brolio vestuves, ir atvežtas pyragas buvo labai prastos kokybės.

Lietuvos Dižiojoje kunigaikštystėje nuo senų senovės miškas lietuviams buvo maisto aruodu, o medžioklė buvo visų lietuvių verslas, tačiau suskilus visuomenei į klases, medžioklė tampa tik privilegijuotų asmenų pradžioje verslo, o išnaikinus ir girias, ir žvėris, tik privilegijuotų asmenų pramogų objektu.

1588 m. Lietuvos Statute taip pat numatytos bausmės ir piniginės baudos už svetimų žvėrių sumedžiojimą: už stumbrą – dvylika rublių grašiais, už briedį, danielių ar elnią – šešis rublius grašiais, už mešką arba laukinį arklį – tris rublius grašiais, už šerną – rublį grašiais, už stirną – kapą grašių (atkreipkite dėmesį, į tai, kad XVI amžiuje Lietuvos giriose meškų ir laukinių arklių buvo žymiai daugiau negu elnių).

Ypač žiauriai buvo baudžiama už padarytus bitynams nuostolius, - už drevės medžio su medumi sunaikinimą, būdavo atskaitomi šeši rubliai grašių, o jei pagaudavo su įkalčiais, pasmerkdavo miriop. Aplamai, tais laikais įstatymai buvo griežti, bet teisingi – jei šlėktą nužudydavo piktadarių gauja, tai mirtimi bausdavo visą gaują, bet už vieną šlėktą nukirsdindavo ne daugiau trijų galvų, o kas šlėktą sumušdavo ar sužeisdavo, tam viešai nukirsdindavo ranką..

Elnienos verslas naudingas ir perspektyvus

Keista, bet aistra auginti elnius atsirado po to, kai atsirado modernūs elnių ūkiai. 1870 m. visa siunta elnių iš Anglijos Invermarko Angaus grafystės buvo importuota į Naująją Zelandiją. Keletas elnių buvo palikta sporto reikalams. Elnių veisimas ir verslas labai suklestėjo, pačių elnių labai padaugėjo vešliuose miškuose, jie sukėlė dideles destrukcijas ir buvo klasifikuojami kaip kenkėjai ir naikinami įvairiais būdais. Tačiau kaina, kuri buvo mokama už elnienos subproduktus (uodegas, kailius, aksominius ragus, kuriuos Rytų medikai naudojo medicinai), buvo tokia, kad kai kurie ūkininkai nusprendė auginti šiuos parazitus, nežiūrint savo kaimynų nepritarimo ir pajuokos.

Tai buvo 1964 m. Naujojoje Zelandijoje, o elnių auginimas Didžiojoje Britanijoje prasidėjo keliais metais vėliau ir tam buvo daug priežasčių. Kalnų ūkių organizacija Kinkardinešyre ieškojo alternatyvų, kaip panaudoti kalnų žemes ir nusprendė, kad būtų visai neblogai auginti elnius. Šiandien Didžiojoje Britanijoje, Škotijoje, Airijoje jau galima regėti pramoniniu būdu auginamas elnių kaimenes. Čia vystoma ir selekcija, - jau yra išvesta švelnios su riebaliukais mėsos elniai.

Sovietmečio Lietuvoje elniai auginami ir veisiami daugiausia buvo tik medžoklei, elnius šaudyti mėgo kompartijos vadai bei aukštieji sovietiniai valdininkai, ypač juos domino medžioklės trofėjai - elnių ragai. Maistui elnieną mažai kas naudojo, o garsiajame „Lokio“ restorane retsykiais būdavo gaminamas vienas kitas sunkiai įkandamas elnienos patiekalas, nes sovietmečio kulinarai nemokėjo gaminti žvėrienos patiekalų. Deja, šiandien, kai Lietuvoje jau yra keli elnių auginimo ūkiai, visi Lietuvos virėjai sutartinai nesupranta elnienos mėsos teigiamų savybių ir vieningai darniai nemoka gaminti gurmaniškų, fantastiškai gardžių ir naudingų žmogaus organizmui valgių ir patiekalų iš elnienos.

Elnieną Lietuvoje labiausiai vertina brakonieriai ir milijonieriai

Rusų okupacijos metais, kai Lietuvoje medžioti galėjo tik kompartijos šulai, eiliniams žmonėms medžioklės laimikiai nebūdavo prieinami. Paprastiems kaimų ir miestų gyventojams buvo net specialiai skleidžiami mitai, kad žvėriena ir laukinė paukštiena yra netikę, kad juos reikia pūdyti ir ponai juos valgo apėjusius kirmėlėmis, tad liaudis su panieka žiūrėjo į valdančiosios kąstos, o vėliau ir į kompartijos šulus ir ypač jų mitybą žvėriena ir laukine paukštiena. Todėl net iki šių dienų daug kam išliko neigiamas požiūris į žvėrių ir laukinių paukščių mėsą.

Bet šiais badmečių metais daug bedarbių, norėdami pramaitinti savo šeimas, ėmėsi senojo verslo ir pradėjo brakonieriauti, vartoti mityboje laukinių žvėrių bei paukščių mėsą ir įsitikino, kad visais atvejais ji iš tiesų yra daug vertingesnė už naminių gyvulių ar paukščių mėsą, nes neturi tiek daug riebalų, žymiai turtingesnė amino rūgštimis, vitaminais ir fiziologiškai aktyviais mikroelementais.

1984 metais Anglijoje kulinaras Aleks Sojar pastatė elnieną į antrą vietą Anglijos virtuvėje. Nors vėžlių sriuba jo valgiaraštyje buvo pirmoji, tačiau šiandien ji neberuošiama ir todėl elnienai šiandien atiteko pirmoji vieta.

Ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse, kur yra ne tik aukštas kulinarijos lygis, bet svarbiausiai, kai visi žmonės supranta kas yra sveika ir subalansuota mityba, elniena tapo labai trokštama mėsa dėl savo puikaus aromato, kuris egzistuoja be riebalų pagalbos. Aš nedalyvauju riebalų antikompanijoje, nes dauguma mėsos rūšių praranda be jų aromatą, bet šiandienos rinkoje ir kai vartotojas labai bijo cholesterolio, reikėtų atsižvelgti į elnienos privalumus.

Jauna elniena (daugelyje ūkiuose augintos elnienos yra parduodama 18 mėn. amžiaus), turi tik 5 % riebalų, nors visiškai subrendęs 5-6 m. elnias, vasaros gale gali turėti 15-20% riebalų. Jautiena turi iki 20%, elniena iki 25% riebalų. Bet užtat pusė elnienos riebalų yra polinesočiosios riebiosios rūgštys, o juk tai mažiau žalingi riebalai. Tuo tarpu, jautienos ir ėrienos, tik 5% riebalinio audinio sudaro polinesočiosios riebiosios rūgštys. Kitas privalumas – tai polinesočiųjų riebiųjų rūgščių esteriai. Elnienos riebalai yra susikaupę tik paviršiuje ir, jei nelabai suprantate polinesečiųjų riebalų įtakos sveikam organizmo funkcionavimui (elnienos mėsa ypač naudinga nėsčioms moterims, vaikų ir ligonių mitybai) galite paprasčiausiai juos nupjauti.

Dabar aš paminėsiu elnienos patiekalų gamybos technologijos subtilybes. Elnienos, kaip ir avienos, riebalų, lydymosi temperatūra yra aukšta, todėl elnieną geriausiai patiekti karštą, o ruošiant padažus, patartina nugriebti nuo paviršiaus elnienos riebalus. Antra vertus cholesterolio trūkumas riebaluose, tai didelis privalumas diabetikams ir tiems, kurie laikosi dietos, bet kulinarams ir virėjams reikia žinoti, kad elnieną reikia virti sumaniai tam, kad mėsa liktų sultinga, minkšta, tiesiog burnoje tirpstanti. Ypatingo dėmesio elniena reikalauja ją kepant, bet čia jau reikia atskiro straipsnio su visapusišku kepimo paslapčių atskleidimu.

Užtenka apie gamybą, dabar apie skonį. Dėmėtasis elnias yra miškų gyvūnas, kuris daugiausia maitinasi žole miško aikštelėse, taip pat ėda nedaug lapų, obuolių, gilių ir t.t.. Aukštikalnių siauruose slėniuose elniai be to maitinasi viržiais ir žole, taip pat apgraužia keletą medžių, bulvių, jei jų randa. Dažnai visai nėra ko graužti ir elniai miršta. Ūkiuose elniai auginami mėsai ir maitinasi žole, šienu, bulvėmis, obuoliais, t.y. labai natūraliu maistu. Elniai yra labai sveiki sutvėrimai ir puikiai auga be jokių stimuliatorių ir antibiotikų. Taigi, mėsa yra puikios kokybės. Jei elnią vertinsime, kaip žmogaus auginamą sutvėrimą, tai tada drąsiai galima teigti, kad šiandien Lietuvoje tik vienintelė elniena yra ekologiškai pati švariausia ir sveikiausia mėsa.

Kalbant apie elnienos brandinimą (o tai ypatingai svarbus ir atsakingas dalykas), nežiūrint, kur jie auginti: laukuose, parkuose ar ūkiuose, ne tiek daug įtakoja galinį mėsos aromatą, kaip brandinimo sąlygos. Amžius turi didesnę įtaką, nes seną elnią reikia daug ilgiau brandinti, kad jis suminkštėtų ir tai įtakoja aromatą, jaunas elnias turi būti brandinamas, kol įgaus gerą aromatą, bet jo mėsa visada bus minkšta.

Kadangi elnių auginimas Lietuvos ūkiuose yra visiškai nauja ūkio šaka ir elnienos nėra daug, antra vertus kol kas Lietuvoje niekas nemoka ir nesirūpina elnienos valgių gamyba, jų propogavimu, todėl pakankamai nemaži kiekiai laukinės elnienos yra suvartojami pačių augintojų. Iš savo patirties žinau, kad kai elnių augintojai arba medžiotojai, nušovę elnią žino jo kilmę ir amžių, tai daug maž žino ką galima pagaminti iš jo mėsos. Tačiau, kai nukertama galva, beveik neįmanoma nustatyti jo amžių. Todėl daugumai kulinarų ir virėjų, jau nekalbant apie paprastas namų šeimininkes, nenusiseka eksperimentai su elniena. Štai čia elnių augintojams reikėtų susirūpinti elnienos mėsos propogavimu, o tam geriausiai tiktų kulinarinių knygų leidimas, kurių receptai praverstų ir restoranų kulinarams ir virėjams, ir eilinei namų šeimininkei.

Lietuvos medžiotojai iš patirties žino, kad kai elnias yra gerai nušautas ir rūpestingai išdorotas, jaunasis Glemo princas yra puikus patiekalas jūsų stalui. Ypač, jei jis patiekiamas taip, kaip tai būdavo daroma Lietuvos didikų ir bajorų rūmuose. Net iki XVIII amžius Lietuvoje buvo išlikęs senovinis pagoniškas paprotys: kunigaikščiai Sapiegos, palydint senuosius metus ant stalo dėdavo 12 keptų elnių su paauksuotais ragais, tam kad ateinantys metai būtų visakeriopai turtingi, laimingi ir sveiki.
Draudžiama tinklapyje paskelbta informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be mūsų sutikimo. Atnaujinta Penktadienis, 05 Gruodis 2008 07:46
 

Komentarai  

 
0 #5 kestukas 2008-12-09 17:34
Rusų okupacijos metais, kai Lietuvoje medžioti galėjo tik kompartijos šulai, eiliniams žmonėms medžioklės laimikiai nebūdavo prieinami. Paprastiems kaimų ir miestų gyventojams buvo net specialiai skleidžiami mitai, kad žvėriena ir laukinė paukštiena yra netikę, kad juos reikia pūdyti ir ponai juos valgo apėjusius kirmėlėmis, tad liaudis su panieka žiūrėjo į valdančiosios kąstos, o vėliau ir į kompartijos šulus ir ypač jų mitybą žvėriena ir laukine paukštiena. Todėl net iki šių dienų daug kam išliko neigiamas požiūris į žvėrių ir laukinių paukščių mėsą.
Ką čia galima komentuoti, matosi kad žmogus persisunkias neapykanta senajai nomenklatūrai tai ir rašo pievas... Ar gi galima tikram medžiotojui taip reikšti savo mintis.
 
 
0 #4 justis 2008-12-05 23:17
jo jo, kestukas, idek nors viena straipsniuka, pakamentuosim ir mes
 
 
0 #3 xejay 2008-12-05 15:44
kestukas gal kartais turi geresni varijanta?
 
 
0 #2 Tadzis 2008-12-05 15:19
Geras straipsnis tik blogai kad gale straipsnio seiles sukyla
 
 
-1 #1 kestukas 2008-12-05 13:33
Didesnių nesąmonių neteko skaityti....
 

Tik registruoti nariai gali rašyti komentarus.

 • 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
prev
next

Stumbrai vėl apsigyvena miškuose

Šalia Kelmės ganosi vienintelė Baltijos šalyse prerijų bizonų banda. ...

Plačiau

Žiemai baigiantis paukščiams ir žvėrims išgyventi dar sunkiau

Kai iki pavasario lieka mėnuo ar mažiau laiko, gyvūnai savaip ...

Plačiau

Kraujasekių varžybos

Vilniaus medžiotojų draugija ir Nemenčinės miškų urėdija, siekdamos propaguoti Europietišką ...

Plačiau

Jie – ne pamestinukai, jie – gyvūnų jaunikliai

Nors šiemet žiema nenoriai užleidžia vietą pavasariui, tačiau gamta jau ...

Plačiau

Ant valkatų stalo – ir stirniena

Stirnos pakaunėje vis dažniau tampa asocialių asmenų grobiu – įviliotus ...

Plačiau

Klaipėdoje šeimininkaujanti briedžių šeimyna kelia paniką

Trijų briedžių šeimyna jau visą savaitę kelia siaubą šiaurinės ...

Plačiau

Č.Kalenda: medžioklės problema tampa neišsprendžiama, kai gyvūnai ir ž

Kartkartėmis žiniasklaidos priemonėse užverda diskusijos apie medžioklę. Nuomonių dėl šio ...

Plačiau

Medžioklės terminų kalendorius

Medžioklės terminų ka...

Plačiau

Medžio meistras

Kiek teko girdėti Lietuvoje medžiotojai skundžiasi, kad yra mažai gerų ...

Plačiau

Kai kuriems ilgamečiams medžiotojams taisyklės negalioja

Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklėse reglamentuoti reikalavimai bei medžioklės ...

Plačiau

Dėl grubių pažeidimų sustabdyta žvėrienos perdirbimo įmonės veikla Pan

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad laikinai sustabdyta  ...

Plačiau

Baltijos jūroje – naujų gyvūnų rūšių invazija

Baltijos jūroje vis dažniau aptinkama naujų, jai nebūdingų vandens gyvūnų ...

Plačiau

Elninių žvėrių atrankinės medžioklės

Atrodo, nieko nėra lengviau, kaip suskaičiuoti elninių žvėrių ragų šakas. ...

Plačiau

Kai sekundė gali kainuoti gyvybę...

Sekundė gyvybę gali kainuoti daugeliu atveju - avarijoje neužsegtas diržas, ...

Plačiau

Lūšių populiaciją didins „pelių bokštai“

Pelės, pasirodo, gali atgaivinti lietuviškų lūšių populiaciją. Bent jau ...

Plačiau

Stumbrai tapo preke

Aštuoni iš devynių parduotų Panevėžio rajono Pašilių stumbryno gyventojų pratinasi ...

Plačiau

Žvėriena su džiovintais obuoliais

Ingredientai: 1 kg žvėrienos. Marinatui: 0,5 l raudonojo vyno, kadagio ...

Plačiau

Kova su žaladariais bebrais – kaip su vėjo malūnais

Pamario krašto, kaip ir visos Lietuvos, žemdirbiai bei miškininkai skambina pa...

Plačiau

Medžioklė su lanku

Iš visų man žinomų medžioklės būdų, mano manymų sunkiausias – ...

Plačiau

Garsus lenktynininkas vėl įkliuvo pareigūnams

Su neteisėtu šautuvu medžioklės bokštelyje sulaikytas žinomas lenktynininkas teigė tik ...

Plačiau

Medžiotojas apsišaukėlis nuo tikrų medžiotojų spruko į mišką

Nuo 2 iki 4 tūkst. litų bauda ir baudžiamoji atsakomybė ...

Plačiau

Išmėtyta 1,3 mln. jaukų su pasiutligės vakcina

Baigtas laukinių gyvūnų vakcinacijos nuo pasiutligės rudens etapas. Kaip ir ...

Plačiau

Kurorto kiemuose lapės laukiamos ir šeriamos

Lapės Neringoje ramiai kremta maisto atliekas kiemuose ar šalia kavinių, ...

Plačiau

Pilkųjų ruonių jūroje tyko šauliai

Į krantą ties Karkle (Klaipėdos r.) bangų išmestą negyvą ruonį ...

Plačiau

Lapių vasara

Gamtoje dažniau stebime gimimą ir augimą, bet ne brandą. Jai ...

Plačiau

ŽMONĖS – GINKLAI

„Ne ginklai žudo žmones. Žmonės žudo žmones“, – teigia vienas ...

Plačiau

Rūkytas "ožio" kumpis

Receptas: Stirnos kumpis (vientisas gabalas su kaulu); Česnakas ...

Plačiau

šernų maras

Gerbiami kolegos, gavome Valstybinės maisto ir veterinarinės tarnybos (VMVT) pranešimą apie ...

Plačiau

Šuns dresūra (EN)

Atsižvelgdami į jūsų pageidavimus pateikti daugiau informacijos apie šunų dresūrą, ...

Plačiau

Į aptvarą – šaudyti danielių

Išlaužtas aptvaras, ant sniego pritaškyta kraujo ir ilga vilkimo šliūžė. ...

Plačiau

Ar bebrų naikinimas sprogmenimis yra teisėtas veiksmas?

Kaip visada, tik ką melioraciniame kanale įsikūrus bebrams, laiku neužkertamas ke...

Plačiau

Kiškių - jau mažiau nei stirnų

Kai kur Lietuvoje kiškių per pastaruosius metus sumažėjo tiek, kad ...

Plačiau

Aplinkosaugos leidimų išdavimo sistema (ALIS)

Aplinkosaugos leidimų išdavimo sistema (ALIS) teikia elektronines paslaugas fiziniams ...

Plačiau

Bebrai – vis dar „gamtos inžinieriai“ ar nuožmūs „medkirčiai“?

GRYNAS.lt sulaukė dviejų skaitytojų laiškų, kurių turinį geriausiai apibūdintų ...

Plačiau

Konkurso nugalėtojai

Skelbiame konkurso laimėk 10 nuolaidų kortelių www.saudykla.lt konkurso nugalėtojus. Teisingi ...

Plačiau

Aukštaitijoje vilkų gauja paskerdė 14 prie pat namų buvusių avių

Vilkų jauniklių mokymas kasmet ūkininkams atneša nuostolius. Švenčionių rajone, ru...

Plačiau

Nebūk tinginys, sukalk inkilą

Daugiausiai patarimų rasite apie labiausiai paplitusias mažųjų žvirblinių paukščių ...

Plačiau

Geriausio straipsnio konkursas

Sveiki, gerbiami medžiotojai, išanalizavus tinklapio narių pateiktą informaciją ir pasinaudojus ...

Plačiau

Žvejus masina uždraustos lydekos

Nors nuo vasario įsigaliojo draudimas žvejoti lydekas, kurios kovą ims ...

Plačiau

Vilniaus sodų bendrijoje – kilpos gyvūnams gaudyti

Ketvirtadienį Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariatas gavo Lietuvos gyvūnų globos ...

Plačiau

Medžiokliniai šunys

Terjerai ir taksai Iš terjerų Lietuvos medžiotojai daugiausiai augina šiurksčiaplaukius fo...

Plačiau

Stirniną išgelbėjo gegutė

Birželis. Visuose pašaliuose žaliuoja, žydi, čiulba, čirškia pro lizdų ...

Plačiau

Tauragės gamtosaugininkai – Aplinkos ministerijos akiratyje

Skirgailų kaimo gyventoja Teresė Bendžiūnienė keletą metų beldėsi į ...

Plačiau

Baigėsi ramios kiškių dienos

Nors artėjant žiemai mūsų kraštą paliko dauguma paukščių giesmininkų, beveik ...

Plačiau

Dzūkijos miškuose - paslaptinga medžioklė

Profesinės Miškininko dienos išvakarėse tarnybiniu transportu į Lazdijų rajone ...

Plačiau

Elnienos pjausnys su obuoliais

1 gabalas elnienos arba stirnienos 1 cm storio 4 obuoliai ...

Plačiau

Pirmoji valstybė pasaulyje gamtos teises ruošiasi prilyginti žmogaus

Teisė aktų kūrėjai Bolivijoje mano, jog gamta nusipelnė tokios pačios ...

Plačiau

Bebrams patinka apleista melioracija

Kam dabar gyventi gera? Gal bebrams? Jų gyvenimo kokybė pastaraisiais ...

Plačiau

TIKKA T3 HUNTER RH

Nuleistukas: vienos pakopos. Paspaudimo jėga reguliuojasi nuo 1 iki 2 kg...

Plačiau

Danielių aklimatizacoja Lietuvoje

Danieliai, kaip vertingi medžiojamieji žvėrys bei parkų dekoratyviniai gyvūnai, įveisti ...

Plačiau

Atsirūgo medžioklė

Brakonieriauti sumanęs ir Šiaulių rajone du stirnos jauniklius bei vieną ...

Plačiau

Šiaurės Lietuvoje siautėja išsigimę vilkai

Dviejų šalių mokslininkai nustatė, kad Šiaurės Lietuvoje siautėjantys vilkai yra iš...

Plačiau

Paragavę šernienos apsinuodijo 32 žmonės

Net trisdešimt du šerniena pasivaišinę ukmergiškiai užsikrėtė sunkia infekcine liga ...

Plačiau

Mėnulio kalendorius

Sveiki kolegos medžiotojai! Iš praktikos pastebėjome, kad medžiotojams labai naudingas ...

Plačiau

Arktyje baltasis lokys sudraskė rusų meteorologą

Vienoje Arkties salų baltasis lokys mirtinai sužalojo Rusijos orų ...

Plačiau

Šunų lauko bandymai

Šių metų, Gruodžio 5 d. Sekmadienį, Respublikinės medžioklinės šunininkystės centras, ...

Plačiau

МC 20-01

      Skirtas profesionaliai ir mėgėjiškai medžioklei. Lengvumas, paprastumas, patikimumas ir nedidelė ka...

Plačiau

Stirnienos troškinys

Ingredientai: stirniena, taukai (kiaulių), kvietiniai miltai, kiaulienos lašiniai, slyvos, grietinė, ...

Plačiau

Po trijų dienų laukimo gamtosaugininkai sulaikė įžūlius brakonierius

Pastaruoju metu įžūliai Lietuvos miškuose siaučiant brakonieriams, kai nelegalus žvėrių ...

Plačiau

TOZ-34

Skirtas profesionalų ir mėgėjų medžioklėms. Šis lengvas ir kompaktiškas šautuvas tu...

Plačiau

Brakonierių rekordai: 19 tūkst. litų už briedį

Vakar Zarasų rajone aplinkosaugininkai išaiškino stambaus brakonieriavimo atvejį. Už neteisėtai ...

Plačiau

"Ekstremalios sąlygos draudimo bendrovių nejaudina"

Nori draudžia, nori ne! „ŪP“ laukinių gyvūnų, laikomų aptvaruose, žuvų ...

Plačiau

Baigėsi rudeninė laukinių gyvūnų vakcinacija nuo pasiutligės

aigta rudeninė laukinių gyvūnų vakcinacija nuo pasiutligės, informuoja Valstybinė maisto ...

Plačiau

Žvėrių perėjos statistika

Viena iš daugelio priemonių, kurias Vokietijos vyriausybė naudoja ekonominei krizei ...

Plačiau

Sučiupo daug brakonierių

Baigėsi beveik tris mėnesius vykusi aplinkosauginė akcija ,,Lašiša 2010“, skirta ...

Plačiau

Neapdairus medžiotojo šūvis kainuos brangiai

Lapkričio viduryje Marijampolės miškų urėdijos plotuose buvo organizuojama medžioklė ...

Plačiau

Jonavos rajone sužalotas vyras.

Jonavos rajone antradienį iš šautuvo sužalotas vyras. Policijos departamento duomenimis, ...

Plačiau

Žvėrys sudarkė mirusiojo kūną

Vienišo, giminaičių ir kaimynų draugijos nepageidavusio 73 metų pensininko gyvenimas ...

Plačiau

Pamaryje sparnus jau miklina mažųjų erelių rėksnių jaunikliai

Botaninio zoologinio draustinio statusą turinčiose pastarosiose vakar klimpo, per ...

Plačiau

Sužeistas šernas baugino kaimą

Lazdijų rajono Papečių kaime porą savaičių po sodybas sutemus ...

Plačiau

Ar iš tikrųjų artėja saulėlydis?

Šį rašinį parašyti paskatino mūsų kolegos Iš Lazdij ų skyriau ...

Plačiau

Įrankių juosta

Nuo šiol viskas objektyviau. Su įrankių juostos pagalba galite bet ...

Plačiau

Po medžioklės Lazdijuose atsipalaidavusius vyrus ant žemės nuleido pol

Savaitgalį Alytaus apskrityje vykdytos prevencinės priemonės metu policijos pareigūnams įkliuvo ...

Plačiau

Apkaltintas medžiotojas ginasi

Mūšos upės teršimu medžioklės liekanomis apkaltintas Vaškų būrelio medžiotojas Rolandas ...

Plačiau

V. Mazuronis baudas brakonieriams siūlo didinti dešimt kartų

Suįžūlėjus brakonieriams, baudas už neteisėtą žvėrių medžioklę reikia didinti ne ...

Plačiau

Šventinis darbalaukio fonas

Sveiki, gerbiami tinklapio lankytojai ir nariai. Artėjant šventėms, pamanėme, kad ...

Plačiau

Vamzdžių metalas ir jo mechaninės savybės

Vamzdžiu metalo sudėtis gan sudėtinga.Be pagrindinės primaišos geležyje - anglies, ...

Plačiau

Nuo ledo lyties Lėvens upėje išgelbėtą stirną teko užmigdyti

Panevėžio rajone nuo ledo lyties Lėvens upėje ugniagesiai pirmadienį nukėlė ...

Plačiau

Lūšys vėl puola

„Lūšys vėl puola!“ – tokią gerą žinią prieš keletą dienų ...

Plačiau

Iš dangaus krenta vakcina nuo pasiutligės

Pradedamas laukinių gyvūnų oralinės vakcinacijos nuo pasiutligės rudeninis etapas. ...

Plačiau

Stirnienos troškinys (ubagiškai)

Ingredientai: stirniena, paprika (ankštiniai pipirai), svogūnai, bulvės, morkos, pievagrybiai, grietinė, ...

Plačiau

Lapė „buvo geriausias žmogaus draugas“ dar prieš šunį

Ankstyvieji žmonės kaip naminiam gyvūnui pirmenybę galėjo teikti lapei, o ...

Plačiau

Kiškiena, troškinta su grybais

Ingredientai: kiškiena, grietinė, actas, svogūnai, grybai, paprika (ankštiniai pipirai), krienai, ...

Plačiau

Aukso vertės trofėjai

Kai lapkričio pabaigoje mes, medžioklės trofėjų ekspertai, susirinkome į Bistrampolio ...

Plačiau

Bebrų užtvankos ūkininkams vėl kelia galvos skausmą

Kam dabar gyventi gera? Gal bebrams? Jų gyvenimo kokybė pastaraisiais ...

Plačiau

Šunys egzaminuojami aptvaruose laikomais šernais

Medžiokliniai šunys vis dar treniruojami paleidžiant juos į aptvarus ...

Plačiau

Laukiniai žvėrys glaudžiasi medžiotojo sodyboje

Turbūt ne kiekvienas Dzūkijos gyventojas žino, kad pasidairyti į laukinius ...

Plačiau

Kaip šernus vilioja vokečiai

Populiariausias vokiečių medžiotojų žurnalas „Wild und Hund" šių metų sausio ...

Plačiau

Ginčų sprendimas

Jeigu iškyla ginčai, kas nukovė žvėrį ar paukštį ir, neaišku, ...

Plačiau

Kelių kartų vyrų genuose – šunų veisimas ir medžioklė

Vienintelis Kupiškio krašte kinologas-ekspertas Edvardas Kareiva meilę šunims bei aistrą ...

Plačiau