Perspektyvus verslas – elnininkystė Spausdinti El. paštas
Penktadienis, 05 Gruodis 2008 00:00
Bibliojoje rašoma, kad Saliamono rūmų virtuvei vienai dienai būdavo patiekiama 30 saikų miltų, 3 dvidešimtys saikų stambiai maltų manų, 10 riebių jaučių, 20 jaučių iš ganyklų, 100 avių, ir be elnių, bei stirninų ir dėmėtųjų elnių dar aibės riebių laukinių paukščių. Jei pradėtume Biblija ir išminčiumi Saliamonu, tai žvėriena mūsų dienomis turėtų užimti svarbią vietą mūsų maisto racione.

Senovės egiptiečiai patys pirmieji pradėjo tiekti elnieną puotoms. Jie kepdavo visus didelius gyvulius didelėse krosnyse. Tiesą kalbant senovės egiptiečiai, ne taip kaip šių dienų demokratiški valdonai, žinojo, kad norint turėti gerus darbo rezultatus, triūsiančiuosius reikia gerai maitinti. Archeologiniai tyrimai rodo, kad senovės egiptiečiai vergus, statančius faraonų piramides, nors ir plakdavo rimbais, bet maitindavo sočiai ir daug. Didžiosios Britanijos Lesterio universiteto archeologė Marijke van der Veen, remdamasi kasinėjimais dviejose senovės egiptiečių akmenų skaldyklose, esančiose 500 km į pietus nuo Kairo, šiukšlynuose rado 50 valgomųjų augalų liekanų ir 20 rūšių gyvūnų kūnų. Vergams duodavo artišokų, alyvuogių, česnakų, kopūstų, melionų, morkų, persikų, svogūnų, vynuogių, įvairiausių riešutų ir pan. Vergus maitindavo įvairia prėska ir rauginta duona, alyvų aliejumi, austrėmis, sraigėmis, moliuskais, įvairiausiomis žuvimis, kiaušiniais, viščiukais, paršiukais. Taigi, šiuolaikinis mokslas teigia, kad vergai iš laukinių kraštų pakliuvę į Senovės Egipto vergovę tapdavo tiesiog gurmanais…

Vėliau elnieną vartojo graikai. Tie, kuriems reikėjo maitinti apsirijėlius, kaip, pavyzdžiui, senovės romėnus, laikė elnius mediniuose tvartuose, kad tuomet, kai papročiai reikalaudavo iškelti puotą su žvėriena, ji jau būtų vietoje. Kolumela davė gerų patarimų, kaip maitinti laukinius elnius, ypač jaunus, o tuos gyvūnus, kurie gali nuraminti visą bandą, rekomendavo maitinti ranka. Kiek kitaip mito Romos imperijos vergai, - jiems elnienos savime suprantama neduodavo, bet vėlgi archeloginiai tyrimai rodo, kad vergų racionas buvo daug maistingesnis ir turtingesnis nei šių dienų laivų suvirintojo arba statybininko, nes vergvaldžiai žinojo, kad sunkiai dirbantys turi sočiai ir gerai maitintis. Tais laikais, kada Romos imperija apėmė beveik visą Europą, Viduržemio jūros pakrantes, Mažają Aziją, daugelis tautų tiesiog laisvanoriškai leisdavosi užkariaujamos Romos legionierių, kad taptų Romos vergais ir galėtų skaniai bei sočiai maitintis.

Anglai – elnių auginimo pionieriai

Senovės romėnai mylėjo elnius, todėl ir užkariavę Britaniją, ten atsivežė dėmėtuosius elnius ir apgyvendino juos miškuose. Išnykus miškams ir likus tik parkams, viduramžiais elnių parkai tapo labai populiarūs ir, atsižvelgiant į tų laikų gyventojų skaičių, net 1900 tokių parkų buvo suskaičiuota vien Anglijoje. Beveik kiekviename iš šių parkų buvo apie 300 elnių. Ūkiai buvo gerai organizuoti, o teritorijos, kuriose buvo auginamas šienas ir avižos žiemos pašarui, buvo aptvertos.

Galbūt Falklondo rūmų Faife prižiūrėtojas perskaitė Kolumelo patarimus ir todėl ten laikydavo dideles karves, kad mažyčius elniukus būtų galima maitinti karvių pienu. Visa tai buvo XV amžiuje.

Parkuose būdavo tiek rudieji, tiek dėmėtieji elniai ir jie buvo naudojami tiek šviežiai mėsai, tiek ir medžioklės sportui. Karalienė Elžbieta I-oji labai mėgo medžioti ir medžiojo iki 75 metų amžiaus. Prakilni senutė, viešėdama Kaudryje kiekvieną dieną išjodavo surasti „Glemo princo“ to puikaus žvėries, apie kurį jos aukštybės muzikantai dainas kurdavo ir giesmėmis apdainuodavo. Deja. Viešnagės metu jai į aptvarą varovai suvarė 30 elnių, o ji iš jų arbaletu nušovė tik keturis.

Pilietinio karo metu Anglijoje parkų skaičius sumažėjo, o tie, kurie išliko buvo laikomi puošmenai. Šiuo periodu, įprotis laikyti elnius išnyko, ir elniai buvo laikomi tik kaip parkų savininkų nuosavybė ar sutvėrimai, kuriuos medžiojo didikai. Kai parkai išnyko, anglai pradėjo medžioti laukinius elnius. Elniai buvo laikomi aptvaruose ir, kai vykdavo medžioklė, juos išleisdavo iš aptvarų, raiteliai juos vydavosi su šunimis ir kai elnią pagaudavo, šunis atšaukdavo. Kai kuriems elniams, tai patikdavo ir jie tapdavo įžymybėmis. Elnias, kurio vardas buvo Vinčelsija, turėjo labai stiprų ryšį su savo šeimininku misteriu Prustu, ir kai šis elnias pavargdavo nuo bėgimo, šalia jos atsirasdavo šeimininkas ant savo eržilo ir elnią parsivesdavo namo.

Škotijoje elnių miškai buvo daug atšiauresni medžiotojų sportui. Matfersonas iš Klūnio buvo pirmasis aukštikalnių džentelmenas, kuris laikė elnius tik dėl vienos priežasties - malonumo. Ypatingai jis laikė daug elnių ir stirnų. Tai buvo prieš keletą mėnesių prieš Bonio princo Čarlzo sutriuškinimą Kulodene, po to sekė avių antplūdis ir aukštikalnių išvalymas, - tamsiosios dienos Škotijos istorijoje. Prieštaringas elnių veisimo pagyvėjimas XIX a. buvo ekonominė būtinybė, nes pigesnei australiška vilnai pasirodžius rinkoje, labai nukrito avių kaina.

Lietuviai elnius pradėjo auginti jau viduramžiais

Elnių auginimas tapo labai populiarus, ir labiausiai ne tik Anglijoje, bet ir visame pasaulyje jį išpopuliarino Vilhelmo Skraupo ir Vile rašiniai bei ten patalpinti puikūs romantiniai piešiniai. Jų įtaka pasiekė ir Lietuvos didikus ir bajorus, kurie tais laikais buvo apsišvietę žmonės ir daug Europos šalių aplankę.

Taip šalia Vilniaus miesto Lietuvos didikai Radvilos XVI mažiuje įsteigė Žvėryną, nemažai elnių augino ir medžioklės reikalams laikė ir kiti Lietuvos didikai - Sapiegos, Pacai, Tiškevičiai, Chodkevičiai, o vėlesniais laikais XIX amžiuje Švėkšnoje grafas Pliateris specialiame aptvare laikė elnius medžioklei, kur elnių medžioti atvykdavo netgi Rusijos imperatoriaus aukštieji valdininkai iš Sankt-Peterburgo. Grafas Pliateris, būdamas Rusijos caro Aleksandro patikėtiniu ir Antantės sąjungos Rusijos vadovu Prancūzijoje netgi buvo pasiūlęs Švėkšnoje įsteigti Antantės sąjungos būstinę. Tos būstinės propogavimui Švėkšnoje būdavo rengiamos elnių medžioklės, kuriose dalyvaudavo to meto Anglijos, Prancūzijos ir Rusijos didžiūnai, Antantės sąjungos aukštieji funkcionieriai.

Romantiškas spartietiškas medžiotojų gyvenimas gali būti toks, bet aš manau, kad Lietuvoje elnių sumažėjimas ir šio medžioklės sporto išnykimas įvyko dėl to, kad daugelis žmonių buvo įsitikinę, jog elniena yra sausa, kieta ir per aštri, lyginant su kiauliena. Tai gali būti taikoma elniams, kurie buvo nušauti blogomis sąlygomis, iškankinti ir netaisyklingai brandinti (šio proceso Lietuvoje šiandien jau be manęs niekas ne tik neįsivaizduoja, bet ir girdėti nėra girdėję).

Visais laikais medžiotojai, tiek didikai, tiek vėliau ir kiti prastesnės kilmės žmonės labiau mėgo subrendusį 8-10 metų elnią su gražia galva. Tačiau tiesą kalbant, šiais laikais, kai Lietuvos kulinarai ir virėjai jau nebemoka gaminti valgių iš žvėrienos, o ypač iš elnienos, susėdusieji prie pietų stalo ir paragavę nemokšiškai pagamintų valgių iš elnienos prieina išvados, kad skaniausia vis dėl to yra jauna stirna, bet ir už ją ....skaniausia kiaulės mėsa...

Po tokio pasakymo aš galiu nurodyti, kad negera elnienos reputacija turi senas tradicijas net ir Europoje. Kai Džonas Manvydas Anglijoje parašė savo traktatą apie įstatymus miškuose 1615 m., jis pažymėjo, kad elniena buvo tik kilmingųjų privilegijos, ir tai nei saldumynas, nei mėsa, kuri gali būti valgoma išskirtinių žmonių. Mėsa turi būti atiduodama vargšams ir invalidams, o galvos ir oda kitiems miestų ar kaimų vargšams. Tas teigimas nesužavėjo daugelio Anglijos gyventojų. Net vidutinės klasės žmonės nenorėdavo elnienos. Elniena, atsiųsta į miestą iš kaimo, nebūdavo kokybiška. Misteris Pepis užsiminė su panieka, kad prakeikta elniena yra kaip velnias. O garbus Džonas Džonstonas prisiminė, kad siuntė elnienos pyragą į savo brolio vestuves, ir atvežtas pyragas buvo labai prastos kokybės.

Lietuvos Dižiojoje kunigaikštystėje nuo senų senovės miškas lietuviams buvo maisto aruodu, o medžioklė buvo visų lietuvių verslas, tačiau suskilus visuomenei į klases, medžioklė tampa tik privilegijuotų asmenų pradžioje verslo, o išnaikinus ir girias, ir žvėris, tik privilegijuotų asmenų pramogų objektu.

1588 m. Lietuvos Statute taip pat numatytos bausmės ir piniginės baudos už svetimų žvėrių sumedžiojimą: už stumbrą – dvylika rublių grašiais, už briedį, danielių ar elnią – šešis rublius grašiais, už mešką arba laukinį arklį – tris rublius grašiais, už šerną – rublį grašiais, už stirną – kapą grašių (atkreipkite dėmesį, į tai, kad XVI amžiuje Lietuvos giriose meškų ir laukinių arklių buvo žymiai daugiau negu elnių).

Ypač žiauriai buvo baudžiama už padarytus bitynams nuostolius, - už drevės medžio su medumi sunaikinimą, būdavo atskaitomi šeši rubliai grašių, o jei pagaudavo su įkalčiais, pasmerkdavo miriop. Aplamai, tais laikais įstatymai buvo griežti, bet teisingi – jei šlėktą nužudydavo piktadarių gauja, tai mirtimi bausdavo visą gaują, bet už vieną šlėktą nukirsdindavo ne daugiau trijų galvų, o kas šlėktą sumušdavo ar sužeisdavo, tam viešai nukirsdindavo ranką..

Elnienos verslas naudingas ir perspektyvus

Keista, bet aistra auginti elnius atsirado po to, kai atsirado modernūs elnių ūkiai. 1870 m. visa siunta elnių iš Anglijos Invermarko Angaus grafystės buvo importuota į Naująją Zelandiją. Keletas elnių buvo palikta sporto reikalams. Elnių veisimas ir verslas labai suklestėjo, pačių elnių labai padaugėjo vešliuose miškuose, jie sukėlė dideles destrukcijas ir buvo klasifikuojami kaip kenkėjai ir naikinami įvairiais būdais. Tačiau kaina, kuri buvo mokama už elnienos subproduktus (uodegas, kailius, aksominius ragus, kuriuos Rytų medikai naudojo medicinai), buvo tokia, kad kai kurie ūkininkai nusprendė auginti šiuos parazitus, nežiūrint savo kaimynų nepritarimo ir pajuokos.

Tai buvo 1964 m. Naujojoje Zelandijoje, o elnių auginimas Didžiojoje Britanijoje prasidėjo keliais metais vėliau ir tam buvo daug priežasčių. Kalnų ūkių organizacija Kinkardinešyre ieškojo alternatyvų, kaip panaudoti kalnų žemes ir nusprendė, kad būtų visai neblogai auginti elnius. Šiandien Didžiojoje Britanijoje, Škotijoje, Airijoje jau galima regėti pramoniniu būdu auginamas elnių kaimenes. Čia vystoma ir selekcija, - jau yra išvesta švelnios su riebaliukais mėsos elniai.

Sovietmečio Lietuvoje elniai auginami ir veisiami daugiausia buvo tik medžoklei, elnius šaudyti mėgo kompartijos vadai bei aukštieji sovietiniai valdininkai, ypač juos domino medžioklės trofėjai - elnių ragai. Maistui elnieną mažai kas naudojo, o garsiajame „Lokio“ restorane retsykiais būdavo gaminamas vienas kitas sunkiai įkandamas elnienos patiekalas, nes sovietmečio kulinarai nemokėjo gaminti žvėrienos patiekalų. Deja, šiandien, kai Lietuvoje jau yra keli elnių auginimo ūkiai, visi Lietuvos virėjai sutartinai nesupranta elnienos mėsos teigiamų savybių ir vieningai darniai nemoka gaminti gurmaniškų, fantastiškai gardžių ir naudingų žmogaus organizmui valgių ir patiekalų iš elnienos.

Elnieną Lietuvoje labiausiai vertina brakonieriai ir milijonieriai

Rusų okupacijos metais, kai Lietuvoje medžioti galėjo tik kompartijos šulai, eiliniams žmonėms medžioklės laimikiai nebūdavo prieinami. Paprastiems kaimų ir miestų gyventojams buvo net specialiai skleidžiami mitai, kad žvėriena ir laukinė paukštiena yra netikę, kad juos reikia pūdyti ir ponai juos valgo apėjusius kirmėlėmis, tad liaudis su panieka žiūrėjo į valdančiosios kąstos, o vėliau ir į kompartijos šulus ir ypač jų mitybą žvėriena ir laukine paukštiena. Todėl net iki šių dienų daug kam išliko neigiamas požiūris į žvėrių ir laukinių paukščių mėsą.

Bet šiais badmečių metais daug bedarbių, norėdami pramaitinti savo šeimas, ėmėsi senojo verslo ir pradėjo brakonieriauti, vartoti mityboje laukinių žvėrių bei paukščių mėsą ir įsitikino, kad visais atvejais ji iš tiesų yra daug vertingesnė už naminių gyvulių ar paukščių mėsą, nes neturi tiek daug riebalų, žymiai turtingesnė amino rūgštimis, vitaminais ir fiziologiškai aktyviais mikroelementais.

1984 metais Anglijoje kulinaras Aleks Sojar pastatė elnieną į antrą vietą Anglijos virtuvėje. Nors vėžlių sriuba jo valgiaraštyje buvo pirmoji, tačiau šiandien ji neberuošiama ir todėl elnienai šiandien atiteko pirmoji vieta.

Ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse, kur yra ne tik aukštas kulinarijos lygis, bet svarbiausiai, kai visi žmonės supranta kas yra sveika ir subalansuota mityba, elniena tapo labai trokštama mėsa dėl savo puikaus aromato, kuris egzistuoja be riebalų pagalbos. Aš nedalyvauju riebalų antikompanijoje, nes dauguma mėsos rūšių praranda be jų aromatą, bet šiandienos rinkoje ir kai vartotojas labai bijo cholesterolio, reikėtų atsižvelgti į elnienos privalumus.

Jauna elniena (daugelyje ūkiuose augintos elnienos yra parduodama 18 mėn. amžiaus), turi tik 5 % riebalų, nors visiškai subrendęs 5-6 m. elnias, vasaros gale gali turėti 15-20% riebalų. Jautiena turi iki 20%, elniena iki 25% riebalų. Bet užtat pusė elnienos riebalų yra polinesočiosios riebiosios rūgštys, o juk tai mažiau žalingi riebalai. Tuo tarpu, jautienos ir ėrienos, tik 5% riebalinio audinio sudaro polinesočiosios riebiosios rūgštys. Kitas privalumas – tai polinesočiųjų riebiųjų rūgščių esteriai. Elnienos riebalai yra susikaupę tik paviršiuje ir, jei nelabai suprantate polinesečiųjų riebalų įtakos sveikam organizmo funkcionavimui (elnienos mėsa ypač naudinga nėsčioms moterims, vaikų ir ligonių mitybai) galite paprasčiausiai juos nupjauti.

Dabar aš paminėsiu elnienos patiekalų gamybos technologijos subtilybes. Elnienos, kaip ir avienos, riebalų, lydymosi temperatūra yra aukšta, todėl elnieną geriausiai patiekti karštą, o ruošiant padažus, patartina nugriebti nuo paviršiaus elnienos riebalus. Antra vertus cholesterolio trūkumas riebaluose, tai didelis privalumas diabetikams ir tiems, kurie laikosi dietos, bet kulinarams ir virėjams reikia žinoti, kad elnieną reikia virti sumaniai tam, kad mėsa liktų sultinga, minkšta, tiesiog burnoje tirpstanti. Ypatingo dėmesio elniena reikalauja ją kepant, bet čia jau reikia atskiro straipsnio su visapusišku kepimo paslapčių atskleidimu.

Užtenka apie gamybą, dabar apie skonį. Dėmėtasis elnias yra miškų gyvūnas, kuris daugiausia maitinasi žole miško aikštelėse, taip pat ėda nedaug lapų, obuolių, gilių ir t.t.. Aukštikalnių siauruose slėniuose elniai be to maitinasi viržiais ir žole, taip pat apgraužia keletą medžių, bulvių, jei jų randa. Dažnai visai nėra ko graužti ir elniai miršta. Ūkiuose elniai auginami mėsai ir maitinasi žole, šienu, bulvėmis, obuoliais, t.y. labai natūraliu maistu. Elniai yra labai sveiki sutvėrimai ir puikiai auga be jokių stimuliatorių ir antibiotikų. Taigi, mėsa yra puikios kokybės. Jei elnią vertinsime, kaip žmogaus auginamą sutvėrimą, tai tada drąsiai galima teigti, kad šiandien Lietuvoje tik vienintelė elniena yra ekologiškai pati švariausia ir sveikiausia mėsa.

Kalbant apie elnienos brandinimą (o tai ypatingai svarbus ir atsakingas dalykas), nežiūrint, kur jie auginti: laukuose, parkuose ar ūkiuose, ne tiek daug įtakoja galinį mėsos aromatą, kaip brandinimo sąlygos. Amžius turi didesnę įtaką, nes seną elnią reikia daug ilgiau brandinti, kad jis suminkštėtų ir tai įtakoja aromatą, jaunas elnias turi būti brandinamas, kol įgaus gerą aromatą, bet jo mėsa visada bus minkšta.

Kadangi elnių auginimas Lietuvos ūkiuose yra visiškai nauja ūkio šaka ir elnienos nėra daug, antra vertus kol kas Lietuvoje niekas nemoka ir nesirūpina elnienos valgių gamyba, jų propogavimu, todėl pakankamai nemaži kiekiai laukinės elnienos yra suvartojami pačių augintojų. Iš savo patirties žinau, kad kai elnių augintojai arba medžiotojai, nušovę elnią žino jo kilmę ir amžių, tai daug maž žino ką galima pagaminti iš jo mėsos. Tačiau, kai nukertama galva, beveik neįmanoma nustatyti jo amžių. Todėl daugumai kulinarų ir virėjų, jau nekalbant apie paprastas namų šeimininkes, nenusiseka eksperimentai su elniena. Štai čia elnių augintojams reikėtų susirūpinti elnienos mėsos propogavimu, o tam geriausiai tiktų kulinarinių knygų leidimas, kurių receptai praverstų ir restoranų kulinarams ir virėjams, ir eilinei namų šeimininkei.

Lietuvos medžiotojai iš patirties žino, kad kai elnias yra gerai nušautas ir rūpestingai išdorotas, jaunasis Glemo princas yra puikus patiekalas jūsų stalui. Ypač, jei jis patiekiamas taip, kaip tai būdavo daroma Lietuvos didikų ir bajorų rūmuose. Net iki XVIII amžius Lietuvoje buvo išlikęs senovinis pagoniškas paprotys: kunigaikščiai Sapiegos, palydint senuosius metus ant stalo dėdavo 12 keptų elnių su paauksuotais ragais, tam kad ateinantys metai būtų visakeriopai turtingi, laimingi ir sveiki.
Draudžiama tinklapyje paskelbta informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be mūsų sutikimo. Atnaujinta Penktadienis, 05 Gruodis 2008 07:46
 

Komentarai  

 
0 #5 kestukas 2008-12-09 17:34
Rusų okupacijos metais, kai Lietuvoje medžioti galėjo tik kompartijos šulai, eiliniams žmonėms medžioklės laimikiai nebūdavo prieinami. Paprastiems kaimų ir miestų gyventojams buvo net specialiai skleidžiami mitai, kad žvėriena ir laukinė paukštiena yra netikę, kad juos reikia pūdyti ir ponai juos valgo apėjusius kirmėlėmis, tad liaudis su panieka žiūrėjo į valdančiosios kąstos, o vėliau ir į kompartijos šulus ir ypač jų mitybą žvėriena ir laukine paukštiena. Todėl net iki šių dienų daug kam išliko neigiamas požiūris į žvėrių ir laukinių paukščių mėsą.
Ką čia galima komentuoti, matosi kad žmogus persisunkias neapykanta senajai nomenklatūrai tai ir rašo pievas... Ar gi galima tikram medžiotojui taip reikšti savo mintis.
 
 
0 #4 justis 2008-12-05 23:17
jo jo, kestukas, idek nors viena straipsniuka, pakamentuosim ir mes
 
 
0 #3 xejay 2008-12-05 15:44
kestukas gal kartais turi geresni varijanta?
 
 
0 #2 Tadzis 2008-12-05 15:19
Geras straipsnis tik blogai kad gale straipsnio seiles sukyla
 
 
-1 #1 kestukas 2008-12-05 13:33
Didesnių nesąmonių neteko skaityti....
 

Tik registruoti nariai gali rašyti komentarus.

 • 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
prev
next

Laukiniai žvėrys kelyje – kaip išvengti susidūrimo su jais?

Per pastaruosius ketverius metus Lietuvoje įvyko 53 eismo įvykiai, kuriuose ...

Plačiau

Keptas kiskis

Kiskis, 100g lasinuku, 2 saukstai riebalu, svogunas, morka, petrazoles saknis, ...

Plačiau

Perdėtas žmonių rūpestis stirnoms tik kenkia

Per pastarąsias kelias dienas dėl žmonių nenuovokumo motinų neteko du ...

Plačiau

"Milijonai žvėrims veisti - kaip į balą (arba į kieno nors kišenę)"

Dažniausiai lūšys pastebimos Biržų, Karšuvos, Šimonių, Žaliosios girios, taip ...

Plačiau

Viešvilės rezervato veislyne - kurtinių jaunikliai iš Lenkijos

Iš Lenkijos į Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato veislyną atvežti šeši pi...

Plačiau

LR ŽŪR Prezidiumas apsvarstė aktualius medžioklės teisinio reglamentav

2011 m. gruodžio 21 d., trečiadienį, vykusiame LR žemės ūkio ...

Plačiau

Vilkas

Proporcingo kūno sudėjimo, stiprus žvėris. Liemuo nuo sprando į pasturgalį ...

Plačiau

Jau pasirodė pirmasis žurnalo numeris Medžiotojas ir Medžioklė šiais m

Mieli skaitytojai dar ką tik iš spaustuvės įšėjąs šių metų ...

Plačiau

Su Kovo 8-aja.

Sveikiname visas kolegas moteris medžiotojas su Kovo 8-aja diena ir ...

Plačiau

Žvėrių šėryklas lanko vagys

Skurdo prispausti žmonės ryžtasi vagystėms ne tik iš parduotuvių, butų ...

Plačiau

Ūkininkas nuo šernų ginsis ES pinigais

KONKURENCIJA. Ir dviejų hektarų daržovių ūkis gali išsilaikyti rinkoje ir ...

Plačiau

Vieni žeberklu nusmeigė bebrą, kiti statė tinklus „dėl merginos“

Praėjusią savaitę Alytaus rajono Obelijos ežere aplinkosaugininkai sulaikė du pusbrolius. Alytiškiai ...

Plačiau

Šiemet Juokrantės kolonijoje perėjo apie 4100 kormoranų porų

Birželio 20 dieną Juodkrantėje Aplinkos ministerijos, Neringos savivaldybės, Kuršių nerijos ...

Plačiau

K.Jaskelevičius. Ekonomikos šešėlio lyderiai – privatūs miškai

Šiemet užsimota šešėlio sąskaita valstybės iždą papildyti 1 mlrd. ...

Plačiau

Gluodenas – gražuolis driežas, pravardžiuojamas gyvate

Auksinė, varinė, geležinė gyvatė, žibulis... Tokiais vardais šaukiamas gluodenas. Ne...

Plačiau

Brakonieriai – vis dar bėda

Su brakonieriais kovojantys pareigūnai atviri: jų nemažėja. Be to, ne ...

Plačiau

Senieji vokiečių receptai

Vokiečiai turi gilias medžioklės tradicijas. Jie jas puoselėja ir tobulina. ...

Plačiau

Biržuose - pasiklydusio briedžio gelbėjimo operacija

Savaitgalį biržiečiams nerimą kėlė po miestą klaidžiojantis briedis. Apie pasiklydusį ...

Plačiau

Aplinkosaugininkai: pagalba miško gyventojams žiemą – medžiotojų parei

Žvarbūs vėjai stūgauja laukuose ir miškuose, sniegas užklojo želmenis, ...

Plačiau

Nuo ledo lyties Lėvens upėje išgelbėtą stirną teko užmigdyti

Panevėžio rajone nuo ledo lyties Lėvens upėje ugniagesiai pirmadienį nukėlė ...

Plačiau

Aluje kepta bebro kulšis

Reikia: Bebro kulšies, 10 česnako skiltelių, 100g lašinių, 250 g ...

Plačiau

Atidaryta šaudykla "Medžiotojų sostinėje"

Džiugi žinia medžiotojams, Kėdainių šauliams ir sodybos „Medžiotojų sostinė“ klientams! ...

Plačiau

Girių karalių-briedžių meilės puota

Rudenį Lietuvos miškuose nuaidi briedžių rujos garsai. Ar dažnai dabar ...

Plačiau

Kaip žiemą šerti miško žvėris?

Žmonės, norėdami žiemą pagelbėti miško žvėrims, daro vieną svarbią ...

Plačiau

Seimo narys A. Salamakinas kolegoms: „Būkite žmonės, paimkite 40 stumb

Ant Seimo ir Aplinkos ministerijos pečių užgulė neeilinė problema – ...

Plačiau

Laisvų medžiotojų kasmet padaugėja dviem tūkstančiais

Aplinkos ministerija (AM) kasmet nustato, kiek kokių žvėrių ir paukščių ...

Plačiau

Bėgantys nuo pareigūnų brakonieriai negali paaiškinti, kodėl

Alytaus rajone Simno seniūnijoje esantis Atesio ežeras yra žinomas ...

Plačiau

A.Šedžius medžioja ne dėl mėsos, o trokšdamas trofėjų

Kai televizijos šokių projekte parlamentaras Andrius Šedžius buvo pravardžiuojamas šokančia ...

Plačiau

Grybautojai jau renka baravykus

Lietuvos miškuose jau pasirodė laukiamiausi grybai - baravykai. Grybautojai ...

Plačiau

Kauniečiai traukia pamatyti medžioklės trofėjų

Ketvirtadienį Kaune, Aleksandro Stulginskio universitete prasidėjo iki šeštadienio vyksianti miško, ...

Plačiau

Medžioklės LR teritorijoje taisyklės nuo 2011-04-01

AKTUALI AKTO REDAKCIJA, GALIOJANTI NUO 2011 04 01.       LIETUVOS RESPUBLIKOS ...

Plačiau

Klaipėdoje šeimininkaujanti briedžių šeimyna kelia paniką

Trijų briedžių šeimyna jau visą savaitę kelia siaubą šiaurinės ...

Plačiau

Nušauti vilką Lazdijų rajone - lyg išlošti milijoną

Užpraeitą Ketvirtadienį Lazdijų rajone vykusios medžioklės metu Kalėdiškių kaime esančiame ...

Plačiau

Stumbrų gretos – vis gausesnės

Panevėžio rajone kasmet gausėja retų gyvūnų – stumbrų. Šiais ...

Plačiau

Šiauliuose pagerbti medžiotojai - veteranai

Šiaulių medžiotojų ir žvejų draugijos valdyba 2009 balandžio 5 d. ...

Plačiau

Stumbrai vėl apsigyvena miškuose

Šalia Kelmės ganosi vienintelė Baltijos šalyse prerijų bizonų banda. ...

Plačiau

LITHUANIAN GRAND PRIX 2012

5-osios PASAULIO SPORTAS VISIEMS ŽAIDYNĖS  ŠIAULIAI 2012 INDIVIDUALIOS-KOMANDINĖS KOMBINUOTO MEDŽIOKLINIO ...

Plačiau

Kelių kartų vyrų genuose – šunų veisimas ir medžioklė

Vienintelis Kupiškio krašte kinologas-ekspertas Edvardas Kareiva meilę šunims bei aistrą ...

Plačiau

Filipinuose sugautas galiūnas krokodilas

Patyrę medžiotojai, padedami kaimiečių, sugavo toną sveriantį krokodilą. Šešių ...

Plačiau

Kaip pasidaryti žvėries pėdsaką?

Tiems, kas nori sužinoti ir išmokti, kaip reikia pasidaryti žvėries ...

Plačiau

Žemdirbiai griežia dantį ant stumbrų laisvėje

Panevėžio rajono žemdirbiai kenčia nuo klajojančių stumbrų bandos, kuri ...

Plačiau

Kruvinas paukščių grumtynes nutraukė gailestingi žmonės

Mirtinai susikovusių, vienas kitam į gerklę įkibusių ir grumtynėse į ...

Plačiau

Veterinarinės priežiūros medžioklėje reikalavimų patvirtinimo

ValstybinėS maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriAus ir Lietuvos Respublikos Aplinkos ...

Plačiau

RIMI pagalba pasieks dar daugiau miško žvėrių ir paukščių

Mažmeninės prekybos tinklas „Rimi Lietuva“ žiemos laikotarpiu bei pavasario pradžioje ...

Plačiau

Panevėžyje suįžūlėjo lapės

Panevėžiečius vis labiau erzina lapės – jos ne tik mėgina ...

Plačiau

Spąstai žvėrims Lietuvoje pardavinėjami bet kam

Spąstai - vienas žiauriausių medžioklės įrankių. Neretai į juos ...

Plačiau

Sužeistas briedis sukėlė antrą avariją

Antradienį, vakare po devynioliktos valandos kelyje Daugpilis-Rokiškis-Panevėžys 45 metų blaivus ...

Plačiau

Anykščių r. piktavališkai nušautas elnias

Policijos departamentas praneša, kad šeštadienį, apie 14 val. Anykščių rajone, ...

Plačiau

Brakonieriaus užuovėja – valstybės įstaiga

Miškininkų pričiuptas brakonierius, apie kurį buvo paskelbta urėdijos interneto svetainėje, ...

Plačiau

Prienų rajone medžiotojai peršovė šunį

Sekmadienį apie vidurdienį Ašmintos kaime (Prienų raj.) medžiotojai, kurie, kaip ...

Plačiau

Kam skambinti sugavus brakonierius? (nuotraukos)

Šeštadienį vakare, apie 22 val., žvejodamas viename Širvintų rajono vandens ...

Plačiau

Pasibaigus varyminėms medžioklėms vilkų nušaunama mažiau

Iki šių metų sausio 19 dienos nušauti 33 vilkai - ...

Plačiau

Panevėžio mieste – trichineliozės protrūkis

Panevėžyje 4 žmonės susirgo trichinelioze. Vienas jų gydomas ligoninėje, kiti ...

Plačiau

Lietus paskandino ne tik javus, bet ir viltį

Javus auginantys ūkininkai raunasi plaukus ne tik dėl stojusių lietingų ...

Plačiau

Vilniuje žuvo dar vienas automobilio partrenktas laukinis žvėris

Sostinės pakraščiuose pastaruoju metu padaugėjo po automobilių ratais žūstančių žvėrių. ...

Plačiau

Šalia namų – vilkų išpuolis

Atokaus Suvainiškio miestelio (Rokiškio r.) gyventojai su nerimu laukia nakties. ...

Plačiau

Tetervininių paukščių būklės aktualijos Lietuvoje

Dirbdamas Lietuvos miškų institute, teterviniais paukščiais - kurtiniais, tetervinais, jerubėmis ...

Plačiau

Kaip veikia naktinio matymo prietaisai

Naktinio matymo prietaisai renka esamą aplinkos šviesą (žvaigždžių, mėnesienos ar ...

Plačiau

Prezidentei ir ministrui įteikta peticija dėl vilkų medžioklės stabdym

Sumedžiotų vilkų skaičiui artėjant prie 30-ties LR Prezidentei Daliai Gr...

Plačiau

Baltarusai apie Lietuvos medžiotojus: lietuviai brangina savo gamtą

Dar būdama Sovietų Sąjungos sudėtyje Lietuva buvo inovatyvi šalis ...

Plačiau

Žiema miško žvėrims kol kas nepavojinga

Medžiotojai sako, kad kol kas pavojus miško gyventojams negresia, tačiau ...

Plačiau

Už vilkų puotas valstybė neatsako

Dėl vilkų siautėjimo avių, veršių ir telyčių netenkantys ūkininkai atlygio iš...

Plačiau

Medžioklinio šautuvo kalibras

Šautuvo, kaip ir kitų šaunamųjų ginklų, vamzdžio kanalo skersmenį apibrėžia ...

Plačiau

Ūkininkai keikia ne tik vilkus, bet ir valdžią

Vilkai medžioja avis, o ūkininkai spaudžia savivaldybių valdininkus. Mat ...

Plačiau

A. Knystautas. Prezidentės veto Mėgėjiškos žūklės įstatymui atmetimas

Kaip daug kas tikėjosi, padrąsėjęs Seimas prieš kadencijos pabaigą ...

Plačiau

Medžioklėje šratas pataikė policininkui į akį

Trečiadienį, apie 12.56 val. Šakių rajono policijai buvo pranešta apie ...

Plačiau

Medžiotojai nusilenkė savo globėjui

Lietuvos medžiotojai pirmą kartą nutarė iškilmingai paminėti savo globėjo Šv.Huberto ...

Plačiau

Paaiškėjo, kad tarp Kaune nudirtų gyvūnų nėra nė vieno šuns

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad identifikuotos Kaune rastų ...

Plačiau

Laukus nuniokoja ne tik šernai, bet ir bebrai, gervės

Utenos rajono savivaldybės komisija medžiojamųjų gyvūnų žemės ūkio pasėliams ...

Plačiau

Tarėsi miškininkai ir medžiotojai

Elninių žvėrių daromas neigiamas poveikis miškams (ūglių skabymas ir žievės ...

Plačiau

Brakonierius „tyliuoju būdu“ susigavo stirną

Šalčininkų rajone sulaikytas pirmas šį pavasarį brakonierius - į jo ...

Plačiau

Kostas Slivskis pristato knygą SAFARIS

Sauliaus Jokužio leidykla spaustuvė 2008 metais išleido Kosto Slivskio sudarytą ...

Plačiau

Žmones iš jūros vaikė bebras

Palangos paplūdimyje poilsį žmonėms trikdė Baltijos jūros pakrante plaukiojantis didelis bebr...

Plačiau

Šuo „įsivaikino“ pelėdžiuką

Pelėdos jauniklis už gražią išvaizdą turėtų būti dėkingas savo draugei sp...

Plačiau

Sunkmetis spendžia kilpas laukiniams gyvūnams

Pagal Laukinės gyvūnijos įstatymą, laisvėje gyvenantys laukiniai gyvūnai nuosavybės teise ...

Plačiau

Graižtvinių vamzdžių gaminimo būdai

Patyrę medžiotojai ir prisiekę šauliai-karabinieriai žino, kad kokybiškas vamzdis-siela ir ...

Plačiau

Medžioklės įstatymo pataisos

2005-10-12 d. IŠVADA (25(30)5)dėl Medžioklės įstatymo 7, 8, 11, 13 ...

Plačiau

Šyšos upėje užfiksuotas žuvų kritimas

Šyšos upėje šeštadienį užfiksuotas žuvų kritimas, Šilutės uoste surinkta apie 20...

Plačiau

Taikinys

Pagalvojome jog tikrai retas medžiotojas kuris nepamiklini rankos i taikinį. ...

Plačiau

Brakonierių nudobtą gražų elnią aptiko Stebulių kaimo vaikai

Kėdainių rajone netoli Stebulių kaimo vietiniai vaikai aptiko elnią nupjauta ...

Plačiau

Šaltalankius sunku skinti, bet gardu valgyti

Žinantieji, ko verti šaltalankiai, po pirmųjų šalnų apsiginkluoja kantrybe ir ...

Plačiau

Teismas pripažino, kad už briedį kelyje atsakinga valstybė

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija, susidedanti iš ...

Plačiau

Medžiotojams pakliūva mažiau vilkų

Per paskutines tris savaites Lietuvoje sumedžiojama po du arba tris ...

Plačiau

Neįprastai šilti orai trikdo Lenkijos meškų žiemos miegą

Šiam metų laikui neįprastai šiltas oras Lenkijoje kelia sumaištį žiemai ...

Plačiau

Varomosios medžioklės draudimo įsakymas sukėlė tik sumaišti...

Kai kuriuose medžioklės plotų vienetuose šernų gyvena dešimt kartų daugiau ...

Plačiau

Virbė (jerubė)

Jerubė. Kurapkos dydžio (kūno masė apie 400 g) ir panašios ...

Plačiau

Varėnoje dideliu greičiu važiavęs jaunuolis partrenkė gyvūnų taku eina

Sekmadienio vakarą Varėnoje automobilį „VW Passat“ vairavęs jaunuolis partrenkė ...

Plačiau

Paukštienos (fazano) sriuba

Sudėtis:1 fazanas, nupeštas, išdarinėtas ir surištas,125 ml grietinėlės,550 g lęšių,1,7 ...

Plačiau

Medžiotojų laukia griežtesnė atsakomybė

Aplinkos ministerija rengia teisės aktų pakeitimus, pagal kuriuos siūloma ne ...

Plačiau

Lietuvos skalikų veislės standartas

Veislės standartas. Veislės standartą parašė Vytautas Klovas.Bendra išvaizda. Aukštis ties ...

Plačiau